لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

مالکی اسلام گرایان را به رها کردن جنگ ترغیب می کند


نوری المالکی نخست وزیر عراق شبه نظامیان مرتبط با القاعده را که بر دو شهر در غرب بغداد مسلط شده اند ترغیب کرده است ازجنگ دست بردارند و می گوید ارتش به حمله برای بازستانی کنترل مناطق سنی نشین ادامه خواهد داد.

به گزارش اسوشیتد پرس، مالکی روز چهارشنبه در پیام تلویزیونی هفتگی خود، به امکان بخشودگی اعضای شاخه محلی القاعده، مشهوربه امارت اسلامی عراق و شام که از جنگ دست بردارند اشاره کرد. او نبردی را که نیروهای امنیتی، عشایر و «تمام اقشار جامعه عراق» در آن شرکت دارند، یک «جنگ مقدس» نامید و از تمام کسانی که - به گفته او - به شرکت در فعالیت های تروریستی به سرکردگی القاعده وسوسه شدند، خواست به «منطق و خرد» بازگردند.

در مقابل، مالکی قول داد دولت او «صفحه جدیدی برای پرداختن به مسائل آنها باز خواهد کرد» تا به ابزاری برای جنگی که القاعده رهبری می کند تبدیل نشوند.

تنش های فرقه ای درعراق، در حالی که سنی های اقلیت به آنچه آن را تبعیض و دستگیری های اعضا و رهبران خود توسط دولت شیعه می بینند، رو به افزایش بوده است. اما خشونت در پی دستگیری یک قانونگذار سنی متهم به تروریسم در ۲۸ دسامبر و اقدام نیروهای امنیتی در برچیدن یک اردوگاه اعتراضی در رمادی مرکز استان انبار، خشونت شدت گرفت.

در گزارش اسوشیتد پرس گفته می شود دستاوردهای شبه نظامیان در استان انبار، دولت شیعه مالکی را با جدی ترین چالش از زمان خروج نیروهای آمریکایی در اواخر ۲۰۱۱ روبرو ساخته است.

شبه نظامیان القاعده، که از جنگ داخلی در سوریه نیرو گرفته اند، بر آن شده اند موضع خود را به عنوان قهرمانان سنی در برابر دولت تثبیت کنند.
XS
SM
MD
LG