لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

نیایش مختلط زنان و مردان در کنار دیوار ندبه در اورشلیم خبرساز شد


دیوار ندبه در بخش قدیمی اورشلیم از اماکن مقدس برای یهودیان است. این دیوار از طریق یک نرده فلزی به دو قسمت تقسیم شده است.
دیوار ندبه در بخش قدیمی اورشلیم از اماکن مقدس برای یهودیان است. این دیوار از طریق یک نرده فلزی به دو قسمت تقسیم شده است.

یک موسسه بانفوذ یهودی دیدار و مهمانی شام با بنیامین نتانیاهو را بر سر تصمیم دولت اسرائیل در لغو گسترش محل نیایش مختلط زنان و مردان در کنار دیوار ندبه، لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این تصمیم آژانس یهود اعتراضی است به تصمیم دولت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و نشان دهنده شکاف بزرگ میان اسرائیل و یهودیان ساکن خارج از این کشور بر سر به جای آوردن تکالیف دینی در کشور اسرائیل است.
اغلب یهودیان آمریکایی متعلق به کنیسه اصلاح طلب و محافظه کار هستند که از سوی مقامات ارتدوکس افراطی زیر سوال قرار دارند. جامعه ارتدوکس بسیار مذهبی در اسرائیل خواستار جدا شدن محل نیایش زنان و مردان در مقابل دیوار ندبه است.

هیات مدیره آژانس غیرانتفاعی و بانفوذ یهود که از نزدیک با دولت اسرائیل و برای خدمت به جوامع یهودی سراسر جهان کار می کند گفت برای رسیدگی به بحران جلسه سالانه و ملاقات با نخست وزیر را لغو می کند.

تصمیم دولت اسرائیل برای توقف گسترش محوطه نیایش مخلوط زن و مرد، انتقاداتی در خارج از این کشور را نیز برانگیخته و شماری از رهبران یهودی هشدار داده اند که این اقدام حمایت دیرپای سیاسی، مالی و احساسی آنان از اسرائیل را تضعیف می کند.

ناتان شارانسکی رئیس آژانس یهود از جمله مقامات ارشدی است که اقدام دولت را محکوم کرده و گفته است که این تصمیم اتحاد یهودیت را تضعیف می کند و خواستار بازنگری دولت شده است.

دیوار ندبه در بخش قدیمی اورشلیم یکی از اماکن مقدس برای یهودیان به شمار می رود. این دیوار از طریق یک نرده فلزی به دو قسمت تقسیم شده و زنان و مردان در دو طرف آن در مقابل دیوار ندبه عبادت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG