لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

چرا رهبران یهودی در ایران، اسرائیل را با آلمان نازی مقایسه می‌کنند؟


سیامک مره صدق، نماینده یهودیان ایران در مجلس شورای اسلامی
سیامک مره صدق، نماینده یهودیان ایران در مجلس شورای اسلامی

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر دین اسلام، مسیحیان، زرتشتیان و یهودیان نیز جزو پیروان ادیانی هستند که از حقوق شهروندی برخوردار هستند. آنها همچنین نمایندگانی در مجلس شورای اسلامی دارند.

فعاليت‌های سياسی، اجتماعی و شرعی جامعه كليمی حول سه محور مرجع دينی كليميان، نماينده كليميان در مجلس شورای اسلامی و هيئت مديره انجمن كليميان تهران متمركز است.

نماینده یهودیان ایران در مجلس شورای اسلامی، سیامک مره‌صدق در اوج درگیری اسرائیل با گروه فلسطینی حماس، در یک موضع‌گیری استثنایی، نحوه عملکرد اسرائیل را مشابه «رفتارهای آلمان نازی در دوران جنگ جهانی اول و دوم» دانست.

آقای مره صدق در گفتگو با خبرگزاری فارس، که به نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ایران نزدیک است، گفت «جنایات رژیم صهیونیستی در قبال مردم فلسطین یادآور رفتار صدام حسین با مناطق شیعه‌نشین عراق و رفتارهای آلمان نازی در دوران جنگ جهانی اول و دوم بر علیه بشریت است و هیچ توجیه منطقی، عقلی و سیاسی برای آن قابل بیان نیست.»

سام کرمانیان، رئیس پیشین فدراسیون یهودیان ایرانی آمریکایی، در گفتگو با کارمل ملامد که در نشریه «جوئیش ژورنال» به چاپ رسیده است، به سخنان مره صدق پاسخ داده است.

کرمانیان علت استفاده مره صدق از این تعابیر را به این که وی «بیش از این که نماینده جامعه یهودیان در مجلس ایران باشد، نماینده دست‌چین شده وزارت اطلاعات است، که مطابق با خواسته‌ها و دستورالعمل‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی ایران عمل کرده،» می‌داند.

به گفته او «همچنین ممکن است مره صدق خیال کند که باتوجه به فشارهایی که جامعه یهودیان ایران با آن مواجه هستند، با گفتن چنین سخنانی به رفع فشار از روی آنها کمک می‌کند.»

به باور آقای کرمانیان، سخنان نماینده یهودیان ایران در مجلس شورای اسلامی «نشانگر آن است که وی دانش کمی از تاریخ یهود و تاریخ آلمان نازی و بویژه واقعیت هولوکاست دارد.»

رئیس پیشین فدراسیون یهودیان ایرانی-آمریکایی در ادامه گفتگوی خود با کارمل ملامد گفت مره صدق فکر می‌کند با بیان کردن چنین اظهاراتی می‌تواند برای خود نفوذ بیشتری در جمهوری اسلامی دست و پا کند؛ به عبارت دیگر «به فکر منافع شخصی خویش است.»

آقای کرمانیان که هم اکنون جزو مشاوران فدراسیون یهودیان ایرانی-آمریکایی است، همچنین گفت در صورتی که جامعه کلیمیان ایران «علناً از اسرائیل حمایت کنند، جان خود و بستگانشان را به خطر می اندازند ... زیرا حکومت مذهبی اسلامی در ایران رژیمی خشن، استبدادی و ظالمانه است که از حامیان اصلی گروه حماس است.»

XS
SM
MD
LG