لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۸

تبریک سال نوی یهودیان در توئیتر منتسب به روحانی


کنیسه‌ای در محله عودلاجان تهران
کنیسه‌ای در محله عودلاجان تهران

در توئیتر منتسب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، آغاز سال نوی یهودی به یهودیان تبریک گفته شده است.

تاکنون بارها اعلام شده که حسن روحانی به صورت رسمی صاحب حساب یا صفحه ای در توئیتر نیست و در سال ۱۳۹۲ نیز تبریک سال نوی عبری از سوی حساب منتسب به حسن روحانی، خبرساز شده بود. با این حال به نظر می‌رسد این حساب توئیتری لااقل در اختیار نزدیکان و همکاران رئیس‌جمهوری ایران بوده و توئیت‌های انگلیسی آن، افکار عمومی کشورهای غربی را هدف قرار می‌دهد.

حسن روحانی سال گذشته در اجلاس مجمع اقتصاد جهانی در داووس سوییس اعلام کرد نخستین توییت تبریک سال نوی یهودی از سوی او نوشته نشده و "دوستان" این توییت را نوشته‌اند.

در پیام امسال منتسب به روحانی که به زبان انگلیسی است، آمده: "امیدوارم ریشه‌های ابراهیمی مشترک‌مان، احترام عمیق ایجاد کند و صلح و تفاهم متقابل را به ارمغان بیاورد." در پایان هم به زبان عبری نوشته شده "لشانا تووا" یعنی به امید سالی خوب.

پیش از این، جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در سال ۱۳۹۲ سال نوی یهودیان را در توئیتر تبریک گفته بود.

سال عبری ۵۷۷۶ از یکشنبه شب آغاز شده و جشن "روش هشانا" به مدت چند روز ادامه خواهد داشت. ضمیمه توئیت منتسب به روحانی عکسی از نیایش یهودیان ایران ضمیمه شده که در این روزها سال نو را با عبادت و قرائت متون مذهبی دین یهود گرامی می‌دارند.

یهودیان ایران از اقوام قدیمی این منطقه هستند که در سه دهه گذشته تعداد زیادی از آنها ایران را ترک کرده‌اند. مرداد ماه امسال خبرنگار یک نشریه آمریکایی طرفدار اسرائیل برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی اجازه پیدا کرد تا به ایران برود و گزارشی تهیه کند. لری کوهلر اسس، حبرنگار روزنامه "فوروارد" در گزارش خود نوشت: "جامعه یهودی ایران، که اعضای آن امروز آزاد هستند در کشور بمانند یا به خارج مهاجرت کنند، در حال حاضر ۹ تا ۲۰ هزار نفر - بسته به این که با چه کسی صحبت کنید - را شامل می شود. این رقم پیش از انقلاب ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نفر بود."

او یهودیان ایران را "شهروندان طبقه دوم" نامیده که "به خوبی از آنها حفاظت می‌شود".

XS
SM
MD
LG