لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

ایران در رسانه‌های جهان: «مردم می‌گویند زندگی در ایران غیرممکن شده» است


ایران. آرشیو
ایران. آرشیو

با ورود چند خبرنگار خارجی به ایران برای پوشش مراسم سالگرد انقلاب ۵۷ رسانه‌های غرب بر پوشش رویدادهای ایران افزوده‌اند و از جمله گزارش‌هائی درباره پیامد تظاهرات سراسری منتشر کرده‌اند.

مری لوئیس کلی خبرنگار ان پی آر در تهران در مصاحبه با وزیر خارجه جمهوری اسلامی
مری لوئیس کلی خبرنگار ان پی آر در تهران در مصاحبه با وزیر خارجه جمهوری اسلامی

شبکه رادیو سراسری غیرانتفاعی – غیردولتی آمریکا ان پی آر می‌نویسد مِری لوئیس کلی مجری مجله خبری روزانه «آل تینگز کانسیدرد» در خیابان‌های تهران از مردم شنید که زندگی در کشور غیرممکن شده. برخی آن را ناشی از تحریم‌های آمریکا و بسیاری دیگر، دلیل آن را سوء‌مدیریت و وحشیگری حکومت می‌دانند. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه با ان‌پی‌آر گزارش‌های رسانه‌‌ها در باره بازداشت فله‌ای هزاران نفر در زندان‌ها را انکار می‌کند.

خبرنامه بلومبرگ آمریکا تفسیری دارد در باره نسل جدید ایران، که برای به چالش کشیدن نظام، در گذشته وحشیانه‌ جمهوری اسلامی به کندوکاو پرداخته و می‌نویسد نظام نشان داده که قادر است در برابر تحریم‌های فلج‌کننده و آشوب در جغرافیای سیاسی و اعتراضات، مقاومت کند اما در ۴۴مین سالگرد، شکاف میان روحانیت سالمند که می‌خواهد در قدرت بماند و نسل جوان متولد بعد از انقلاب که خواهان براندازی است، بزرگتر شده است.

خبرگزاری بلومبرگ، نگاهی به فیلم «غلام» پگاه آهنگرانی
خبرگزاری بلومبرگ، نگاهی به فیلم «غلام» پگاه آهنگرانی

بلومبرگ در تفسیری تحت عنوان «فرزندان انقلاب ایران به قیام کنونی انرژی می‌دهند» می‌نویسد جوانانی که بعد از انقلاب به دنیا آمده‌اند در بزرگترین اعتراضات سراسری ۴۴ سال اخیر، روایت حکومت از رویدادهای انقلاب سال ۱۳۵۷ را به چالش می‌کشند. بلومبرگ می‌افزاید پگاه آهنگرانی در فیلم کوتاهی به نام »غلام» به تاثیر ناپدید شدن یک دوست خانوادگی پرداخته که بعد از انقلاب اعدام شد.

خبرگزاری رویترز صبح جمعه به وقت نیویورک گزارش می‌دهد که رئیس جمهوری برزیل لوئیس ایناسیو لولا دو سیلوا که خود را برای دیدار جو بایدن در واشنگتن آماده می‌کند، به فشارهای حکومت آمریکا سر نهاد و دادن اجازه پهلوگیری به دو ناو ایرانی در بندر ریو دو ژانیرو را به تاخیر انداخت.

انقلاب ۱۳۵۷
انقلاب ۱۳۵۷

روزنامه محافظه‌کار واشنگتن تایمز در تفسیری از پژوهشگر بنیاد حقوق بشر کلادیا به‌نه‌ت می‌نویسد باید از سالگرد جمهوری اسلامی برای جلب توجه جهانیان به بدرفتاری حکومت با معترضان استفاده کرد و می‌افزاید در ۴۳ سال گذشته، نظام بر کثرت و شدت موارد نقض حقوق بشر افزوده و هر تلاش برای پاسخگو ساختن را با خشونت وحشیانه پاسخ داده.

سی‌ان‌ان در گزارش تازه‌ای به نقل از پژوهشکده تسلیحاتی در لندن که پهپاد شاهد ۱۳۱ ساقط شده در اوده‌سا در جنوب اوکراین را مورد بررسی قرار داده، می‌نویسد ماده منفجره مورد استفاده در پهپاد انتحاری ساخت حکومت ایران طوری جاسازی شده‌ که بیشترین خسارت را به تاسیسات زیربنائی اوکراین وارد کنند

برداشت هفته‌نامه نیوزویک از گزارش روز پنج‌شنبه دیروز سازمان تحقیقات جنگ‌افزار منازعات در انگلستان این است که روسیه در پهپادهای ساخت ایران برای تامین نیازهای پوتین و به منظور وارد ساختن حداکثر خسارت، تغییراتی داده است.

در واشنگتن، نشریه ویژه اخبار خاورمیانه المانیتور که در واشنگتن مرکز دارد، در گزارشی به نقل از وبسایت انتخاب می‌نویسد یک مقام جمهوری اسلامی در قزوین گفت قدرت ما به سطحی افزایش یافته که حالا چین برای خرید پهپادهای ساخت ایران در صف ایستاده است.

نویسنده رونان مینپرایز در مقایسه جنگ ایران و عراق با جنگ روسیه‌ در اوکراین در نشریه تگزاس نشنال سکیوریتی ریویو می‌نویسد، سیاستمداران می‌توانند در شکست‌های گذشته درس‌هائی بیابند برای مدیریت بحران‌های امروز و آینده، و یادآور می‌شود که تسخیر مریوان و مهران در نخستین‌ روزهای جنگ هشت ساله به تسخیر شرق اوکراین توسط نیروهای وفادار به مسکو، شباهت بسیار دارد.

XS
SM
MD
LG