لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

خطر اعدام معترضان خردسال و نقش سپاه در حمله به عبادتگاه‌های یهودیان در آلمان؛ بازتاب در رسانه‌های غرب


اعتراضات سراسری: تحصن دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر، یک‌شنبه ۶ آذر ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری: تحصن دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر، یک‌شنبه ۶ آذر ۱۴۰۱

رسانه‌های غرب در گزارش‌های خود درباره ایران و اعتراضات سراسری، به خطر صدور احکام اعدام برای متهمان خردسال پرداخته‌اند و تحقیق در باره نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حملات تروریستی به عبادتگاه‌های یهودیان در آلمان را پوشش داده‌اند.

روزنامه صبح پایتخت آمریکا واشنگتن پست در گزارش‌های متعدد روز جمعه به اعتراضات سراسری و پیامدهای آن پرداخته و در گزارشی از خبرنگار میریام برگر براساس اخبار منابع رسمی، می‌نویسد در ارتباط با اتهام‌های مربوط به اعتراضات سراسری در ایران، امکان دارد متهمان خردسال با حکم اعدام روبرو شوند.

واشنگتن‌پست به نقل از سازمان‌های مدافع حقوق بشر می‌افزاید، اعدام کودکان نشان‌دهنده افزایش تلاش ظالمانه حکومت برای جلوگیری از پیوستن افراد صغیر به قیام است.

واشنگتن‌پست در همین شماره پادکستی را منتشر کرده در‌باره افزایش طرح‌های سوءقصد یا آدم‌ربائی علیه فعالان سیاسی ضدنظام در خارج از کشور، که بر نگرانی مقامات آمریکا و سایر کشورهای غربی افزوده است.

رضا اصلان نویسینده کتاب شهید آمریکائی در ایران قدیم
رضا اصلان نویسینده کتاب شهید آمریکائی در ایران قدیم

واشنگتن پست در ستون بررسی کتاب، در مقاله‌ای از نویسنده با سابقه تارا بهرام‌پور به کتاب «یک شهید آمریکائي در ایران قدیم»‌ یا پرشیا، از نویسنده رضا اصلان پرداخته. خانم بهرام‌پور واعظ مسیحی ۲۴ ساله آمریکائی در تبریز هاوارد باسکرویل را به شهید یک تعزیه حسینی تشبیه کرده، و می‌نویسد باسکرویل، که یک روز پیش از پایان محاصره تبریز که علیه آن می‌جنگید، توسط قوای دولتی کشته شد، نتوانست به موفقیتی دست یابد در حالی که آمریکائیان دیگری مثل ویلیام مورگان شوستر، رئیس خزانه‌داری ایران و سموئل جوردان موسس دبیرستان البرز که همزمان با بسکرویل در ایران فعال بودند، نقش‌های به مراتب بزرگتری در پیشرفت ایران ایفا کردند.

نیویورک تایمز، یکی از پرتیراژترین روزنامه‌های معتبر جهان روز جمعه چند گزارش مربوط به ایران در نسخه چاپی و پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده و در میان گزارش‌های جام جهانی فوتبال، سراغ فوتبالیست تیم ملی آ‌مریکا کریستیان پالیسیک رفته که وسط مسابقه سرنوشت ساز با تیم اعزامی از ایران به بیمارستان منتقل شد و روز پنج‌شنبه دیروز در مصاحبه مطبوعاتی تعریف می‌کند که در آمبولانس راه بیمارستان، ادامه مسابقه را روی گوشی هوشمند تلفن همراه خود دنبال می‌کرد.

روزنامه دست‌چپی گاردین که در نسخه‌های انگلیسی و آمریکائی توجه خاصی به اعتراضات سراسری دارد، روز جمعه گزارشی ویديوئی منتشر کرد برای پاسخ به این سئوال که چرا معترضان در ایران آماده‌اند همه چیز خود را در راه تغییر نظام حاکم به مخاطره بیاندازند.

گاردین در مقاله‌‌‌ای از نویسنده فرانسین پروز پرسیده بود چرا آمریکائی‌ها اعتراضات سراسری در ایران را نادیده می‌گیرند؟ خانم پروز نوشته بود تیتر روزنامه‌های آمریکا بیش از گزارش سرکوب خونین معترضان خردسال، پروای مبارزه آمریکا با برنامه اتمی جمهوری اسلامی را در سر دارند

ایندیپندنت می‌نویسد در تهران استقبال از بازگشت تیم فوتبال اعزامی به قطر «ولرم» بود
ایندیپندنت می‌نویسد در تهران استقبال از بازگشت تیم فوتبال اعزامی به قطر «ولرم» بود

روزنامه ایندیپندنت استقبال فوتبال‌دوستان ایران از بازگشت تیم اعزامی به قطر به تهران را ولرم توصیف می‌کند.

روزنامه‌های بریتانیا از جمله ایندیپندنت و دیلی تلگراف در صفحات اول روز جمعه، به خبرهای مربوط به دو فرزند پادشاه بریتانیا در آمریکا پرداخته‌اند، ولیعهد در یک سفر رسمی به باستون رفته است و برادر گریزپای او و همسرش، در یک مستند جدید تلویزیونی نقش بازی می‌کنند.

روزنامه تلگراف و چندین رسانه‌ی دیگر در انگلستان و اروپا به تحقیقات دادستانی آلمان در باره حملات سال گذشته به عبادت‌گاه‌های یهودیان آلمان پرداخته‌اند.

دیلی تلگراف عکس آلمانی ایرانی‌تبار رامین یکتاپرست متهم به شرکت در حمله به عبادت‌گاه‌های یهودی در آلمان را چاپ کرده
دیلی تلگراف عکس آلمانی ایرانی‌تبار رامین یکتاپرست متهم به شرکت در حمله به عبادت‌گاه‌های یهودی در آلمان را چاپ کرده

روزنامه دیلی تلگراف عکس متهم فراری، آلمانی ایرانی-‌تبار رامین یکتاپرست، متولد ۱۹۸۸ در مونشن گلادباخ آلمان را به نقل از حساب اینستاگرامی او چاپ کرده و می‌نویسد او از جانب سپاه پاسداران، هدایت حملات پائیز سال گذشته به خاخام‌ها و کنیسه‌های آلمان را بر عهده داشته.

روزنامه‌های آلمان از جمله روزنامه سراسری فرانکفورتر آلگماینه خبر انتقال پرونده حملات تروریستی به کنیسه‌ها به دادستانی فدرال آلمان را پوشش داده‌اند.

فرانکفورتر آلگماینه می‌نویسد دادستانی دوسلدورف ارتباط تیراندازی‌ها و تلاش برای آتش زدن دو کنیسه در اسن و بوخوم با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را انکار نمی‌کند و می‌گوید در اینجا سروکار ما با تروریسم است. براساس این گزارش دیگر، یک آلمانی دستگیر شده در این رابطه، با آقای رامین یکتاپرست، بنیانگذار شعبه مونشن گلادباخ گروه تبهکار موتورسواران فرشتگان جهنم همکاری داشت.

سودویچه زایتونگ که در صفحه اول جمعه خبر حذف تیم ملی آلمان از جام جهانی قطر را برجسته کرده، می‌نویسد دادستانی فدرال آلمان، تحقیق درباره حمله به موسسات یهودی در نوردراین وستفالن را برعهده می‌گیرد. این روزنامه زیر عنوان «فرماندهی عملیاتی سپاه پاسداران در آلمان» می‌پرسد «آیا حکومت ایران پشت حمله به کنیسه در نوردراین وستفالن قرار دارد؟» و می‌نویسد آقای یکتاپرست برای مشارکت در یک جنایت مرتبط با دعواهای دستجات تبهکاری تحت تعقیب پلیس آلمان و پلیس بین‌الملل قرار دارد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG