لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

هشت راه کنترل پرخوری برای کافه‌گردهای حرفه‌ای


این روزها که دورکاری زیاد شده، خلاقیت برخی هم برای افزایش ارتباطات انسانی بیشتر شده است.

در سالهای اخیر برخی از مشاغل دیگر مثل گذشته نیازی به حضور فیزیکی کارمندان در اداره ندارند. حالا برخی از این افرادی که "دورکاری" می‌کنند، برای آن که از محیط اجتماعی و مراودات انسانی روزمره دور نیفتند، هر یک بنا به سلیقه و سبک زندگی شان تمهیداتی را می‌اندیشند؛ از اجاره کردن میز کار در یک اداره و کار کردن در کنار افرادی با دغدغه مشابه، تا پناه بردن به کافه‌های مجهز به اینترنت پرسرعت.

راه دوم پرطرفدارتر است اما اعتیاد به خوردن و چاقی یکی از عوارض جانبی آن است.

نشریه تایمز در فهرستی، هشت راه جلوگیری از پرخوری و چاقی پس از آن را برای کافه‌گردهای حرفه‌ای تجویز کرده است.

۱- از ساندویچ تخم‌مرغ و پنیر غافل نشوید. کالری این ساندویچ معمولا زیر ۴۰۰ است و پروتئین آن تا ساعاتی طولانی اشتهای شما را تحت کنترل درمی‌آورد. تخم مرغ هم ماده‌ای مغذی و پرمنفعت است.

۲- چای بنوشید. قهوه نوشیدنی شماره اول بسیاری از آمریکایی‌هایی است که رژیم لاغری می‌گیرند. اما قبل از آن که تمرکزتان را روی قهوه بگذارید این نکته را هم در نظر بگیرید: گروهی تحیقیاتی در واشنگتن نتیجه گرفته که نوشیدن پنج فنجان قهوه در روز می‌تواند چربی دور شکم را دوبرابر کند. در عوض چای سبز غنی از آنتی‌اکسیدان تاثیر عکس دارد. پس این بار که برای کار به کافه محل می‌روید به جای سفارش دادن قهوه، یک قوری چای سبز به خودتان هدیه بدهید.

۳- اگر معمولا نوشیدنی شیرین یا طعم‌دار سفارش می‌دهید با طلب کردن شکر و اسانس کمتر، کم‌کم ذائقه‌تان را تغییر دهید. مثلا یک آیس کافی بدون شکر و معمولی پنج کالری بیشتر ندارد در حالی که همین نوشیدنی اگر شیرین باشد دارای ۸۰ کالری و ۲۰ گرم شکر است! اگر موقع سفارش از قهوه‌چی بخواهید شهد طعم‌دار سبکی را جایگزین شکر یا میزان عادی شهد برای شیرین کردن نوشیدنی‌تان کند، بدون آن که زحمتی بکشید رنج دویدن روی تردمیل برای سوزاندن ۴۰ کالری و ۱۰ گرم شکر را بر خود هموار کرده اید و در طولانی مدت سلیقه تان به سوی نوشیدنی‌های بی‌شکر پرورش داده شده.

۴ - قهوه دمی سرد. قهوه عادی که به شکل عادی دم‌ و سپس سرد شده دو چیز را از دست می‌دهد: طعم و پلی‌فنول‌هایی که خواص سالم قهوه از آنهاست. بهترین آیس کافی، سرد سرد دم می‌شود و از آنجا که وقت بیشتری می‌برد گران‌تر است اما تفاوت طعمش فاحش است، مثلا کمتر تلخ است و شکر کمتری می‌طلبد و شکر کمتر یعنی کالری کمتر.

۵- مافین‌ها یا کاپ‌کیک‌ها هر کدام حدود ۴۴۰ کالری هستند و تقریبا نیمی از جثه‌شان از جنس چربی است. تصور کنید اگر این بمب کالری با یک کاپوچینوی پر از خامه همراه شود چه میزان کالری به بدنتان تزریق کرده اید.

۶-کرواسان با آن ظاهر مظلوم و بی‌گناه می‌تواند غلط‌انداز باشد. اما بسته به نوعش –شکلاتی، بادامی، وانیلی- می‌تواند ۲۶۰ تا ۳۸۰ کالری داشته باشد. به جای آن خودتان را به یک پیمانه خوراک جودوسر گرم و سالم دعوت کنید.

۷-از قهوه‌چی بخواهید پنیر پرچربی را که همراه نان می‌آید را کنار بشقاب بگذارد تا خودتان به میزان کنترل شده آن را روی نان بمالید که معمولا به اندازه آشپزخانه‌های کافه‌ها و رستوران‌ها سخاوتمندانه نیست چرا که عقل سلیم فکر "کاه‌دان"ی را می‌کند که از خودش است.

۸-شیر اضافی در قهوه برای خیلی‌ها جای بحث ندارد. اما همیشه این سوال مطرح بوده که بین شیر پرچرب، کم‌چرب و بدون چربی کدام یک بهتر است. محققان اروپایی نتیجه گرفته اند که لبنیات پرچرب در طولانی مدت اثر ضدچاقی دارند اما وزارت کشاورزی و تغذیه آمریکا و بسیاری از کارشناسان آمریکایی می‌گویند محصولات کم‌چرب از پرچرب بهتر است. اما در نهایت آنچه که روشن است این است که کمی چربی ضرری برای سلامت انسان ندارد.

XS
SM
MD
LG