لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

راهنمای غذایی جدید آمریکا: مراقب شکر و نمک باشید


وزارت کشاورزی ایالات متحده روز پنجشنبه دستورالعمل مربوط به مواد غذایی را بروزرسانی کرد. راهنمای جدید، که هر پنج سال یک بار و با هدف پیشگیری از چاقی و بیماری های مزمن تدوین می‌شود، این بار انگشت اتهام را به سوی مصرف بی رویه نمک، شکر و چربی های اشباع شده نشانه رفته و بر خلاف سال های قبل، خوردن تخم مرغ و گوشت را عامل خطر اصلی نمی‌داند.

"بشقاب من" نمونه ساده و قابل درک هرم غذایی راهنماست و شما می‌توانید میزان بهینه مواد مغذی را که هر فرد باید بصورت روزانه دریافت کند، در آن ببینید. روز گذشته مقام های بهداشتی آمریکا، توصیه های خود را برای محتویات این بشقاب در پنج سال آینده منتشر کردند.

بر مبنای توصیه جدید، میزان نمک مصرفی در روز باید به یک قاشق چای خوری یا ۲۳۰۰ میلی گرم محدود شود.

"سیلویا برول" وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا گفت "آمارها نشان می دهد اغلب مردم آمریکا، یعنی تقریبا ۹۰ درصد آنها، یک و نیم تا دو برابر این مقدار نمک می خورند، و خیلی وقت‌ها حتی متوجه آن نمی‌شوند، چرا که نمک را در غذاهای کنسرو شده و آماده می خورند. توصیه ما این است که حتما این عدد ۲۳۰۰ را به خاطر بسپارید و با برچسب های مواد غذایی مقایسه کنید."

راهنمای جدید همچنین تاکید می کند که قند و شکر افزوده شده به مواد خوراکی، بزرگترین عامل مشکل ساز سلامت مردم در حال حاضر است و موجب چاقی و بروز دیابت و بیماری های قلبی عروقی می‌شود.

وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا می‌گوید "توصیه جدید آن است که میزان شکر افزوده باید کمتر از ۱۰ درصد کالری روزانه باشد. شکر افزوده با شکر طبیعی موجود در میوه ها و سایر مواد طبیعی فرق می کند و شما با خوردن آن فقط به خودتان ضرر می رسانید. یکی از اصلی ترین منابع شکر افزوده، نوشابه ها هستند و باید به شدت از آنها پرهیز شود."

متخصصان بهداشتی می گویند، توصیه جدید بر مبنای دش دایت و توسط پزشکان و متخصصان تغذیه در انیستیتوی ملی سلامت قلب و عروق آمریکا – برای کاهش و کنترل فشار خون و چربی خون بالا – تدوین شده است.

اساس این رژیم، محدود کردن چربی اشباع، نمک و شکر است و این اقلام توسط مواد مغذی دیگری نظیر غلات، گوشت پرندگان، مغزهای خوراکی و لبنیات کم چربی جایگزین می‌شود.

XS
SM
MD
LG