لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۲

بی آبی و عطش همدانی‌های جان به لب را به خیابان‌ها کشاند


کاهش ذخایر آب در همدان، ایران - خبر آنلاین
کاهش ذخایر آب در همدان، ایران - خبر آنلاین

با گذشت بیش از هشت روز از قطع کامل آب در همدان، این مشکل همچنان باقی‌ است و مردم در گرمای سوزان تابستان مجبورند با آب سهمیه‌بندی یا آبهای معدنی و آب چاه روزها را سپری کنند.

این شرایط برای دومین شب متوالی مردم را به خیابان‌ها کشاند تا با تظاهرات و اعتراض به سیاست‌های دولت، رفع مشکل بی‌آبی و دستیابی به آب آشامیدنی سالم را خواستار شوند.

شهروندان همدانی در تظاهرات امشب هم با شعارهایی همچون «مسئول بی‌کفایت، خجالت خجالت»، «نترسید، نترسید ما همه با هم هستیم» و «رضا شاه روحت شاد» به وضع موجود اعتراض کردند.

شعارهای مردم در همدان در اعتراض به بحران آب: مسئول بی‌کفایت، خجالت خجالت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

بر اساس اعلام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان از روز ۲۸ مرداد شهر همدان به دو بخش تقسیم شده که مناطق بخش یک از ۸ صبح تا ۱۵ آب دارند و مناطق بخش دو نیز فقط از ساعت ۱۵ تا ۲۱ از آب لوله کشی بهره‌مند هستند.

به گفته فرهاد بختیاری‌فر، کاهش حجم ذخایر و پایین رفتن تراز آب سد اکباتان و همچنین کم شدن میزان آبگیری تصفیه خانه‌های اکباتان و شهید بهشتی موجب شد، مطابق با مصوبات ستاد مدیریت بحران استان، برنامه جیره‌بندی آب تا اطلاع بعدی اعمال شود.

خبرگزاری ایسنا اما از همدان گزارش داده که همین جیره‌بندی اعلامی آب هم رعایت نمی‌شود و مردم در بیشتر مناطق تنها یک تا دو ساعت می‌توانند از آب لوله‌کشی استفاده کنند که این آب هم آلوده بوده و از فشار لازم برخوردار نیست.

دادستان همدان هم، درباره بحران بی‌آبی در این شهر گفت: «بانیان وضع موجود در هر سطحی باشند بازخواست می شوند، اما تا تحقیقات کارشناسانه و تخصصی انجام نشود نمی توان بدون دلیل، بگیر و ببند داشته باشیم.»

از سوی دیگر مسئولان وعده می‌دهند که طی یک یا دو هفته آینده با بازگشت آب به سد اکباتان مشکل بی‌آبی همدان حل شود.

پیش از همدان نیز شهرهای شهرکرد و ارومیه درگیر بی‌آبی بودند. این شهرها از مناطق سردسیر و پرآب ایران هستند.

XS
SM
MD
LG