لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۶

تشدید بحران منابع حیاتی در ایران؛‌ آب در همدان «جیره‌بندی» شد


سد و دریاچه اکباتان در همدان، ایران - خبر آنلاین

پس از گسترش «بحران آب» به استان‌های مرکزی و پرآب ایران، اهالی همدان نیز در روزهای اخیر با چالش جدی «تامین آب شرب» مواجه شده‌اند و مدیر‌عامل آب منطقه‌ای این استان از «سهمیه‌بندی آب» خبر داده است.

مدیر‌عامل آب منطقه‌ای استان همدان با اعلام اینکه ذخیره آبی سد اکباتان «وضعیت خوبی ندارد»، به خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به سپاه پاسداران گفته است که «مجبور به سهمیه‌بندی و قطع آب در ساعاتی از روز هستیم.»

محمد ضروری علت جیره‌بندی آب در شهر همدان را «مصرف بالا» از سوی شهروندان و «گرمای هوای» دانسته و گفته است که «ذخیره آبی» سد اکباتان «از دست رفته است.»

از سوی دیگر، محمد ضروری، مدیر‌عامل آب منطقه‌ای استان همدان «تصفیه فاضلاب برای تامین آب شرب» را تکذیب کرده و اظهار داشته است که در حال حاضر سعی می‌شود با استفاده از «چاه‌های اجاره‌ای کشاورزان» آب مورد نیاز مصرفی و شرب شهر تامین شود.

اهالی استان چهارمحال و بختیاری نیز که در هفته‌های اخیر با بحران جدی کم‌آبی و بی‌آبی مواجه هستند، بارها اقدام به اعتراض کرده‌اند، شعارهایی از جمله «مرگ بر رئیسی» خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی سر داده‌اند و خواهان رفع سریع این چالش حیاتی شده‌اند.

سخنان مقام منطقه‌ای آب استان همدان و شرایط هفته‌های گذشته استان چهارمحال و بختیاری در حالی است که وزیر نیرو دولت سیزدهم جمهوری اسلامی روز شنبه بیست و نهم مردادماه به خبرگزاری «ایسنا» گفته است که «هیچ برنامه‌ای برات واردات آب نداریم.»

علی‌اکبر محرابیان مدعی شده است که دولت ابراهیم رئیسی در حوزه «دیپلماسی آب» در مورد اجرای «طرح‌های مشترک آبی، توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و حق‌آبه‌ها» با کشورهای دیگر «در حال مذاکره» است.

مصطفی فدایی‌فرد، رئیس کمیته تخصصی ارزیابی سیلاب «کمیته ملی سدهای بزرگ ایران» مهرماه ۱۴۰۰ با انتقاد از نبود «طرح جامع آب مصوب و قابل اتکا در کشور»، گفته بود «مناطق وسیعی» از ایران در معرض خطر «فرونشست زمین» و «کوچ ناگزیر ۳۷ میلیون» نفر به مناطق شمالی و غربی کشور قرار دارد.

وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران دهم فروردین‌ماه نیز در گفتگو با خبرگزاری «صداوسیما»، از گسترش «تنش آبی» به «حدود ۳۰۰ شهر» از جمله برخی از شهر‌های بزرگ و مراکز استان‌های ایران خبر داده بود و مدعی «در صدر طرح‌های زیربنایی» قرار گرفتن اقدامات مرتبط با ابن چالش جدی شده بود.

روزنامه «شرق» چاپ تهران هم چهارم خردادماه ضمن اشاره به گسترش «بحران آب و کشاورزی» و با استناد گزارش سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد، آورده بود که با «تشدید بحران تنش آبی» و «بحران‌های جهانی افزایش قیمت مواد غذایی»، احتمال آن می‌رود که ایران «۷۰ درصد از زمین‌های کشاورزی» خود را در سال‌های آتی از دست بدهد.

XS
SM
MD
LG