لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

چند راهکار برای سحرخیزی


وبسایت "پرسونال اکسلنس" چند راهکار عملی را برای افرادی که مشکل صبح زود بیدار شدن دارند، معرف کرده است. اگر شما هم همین مشکل را دارید فهرست زیر را بخوانید:

برای کندن از رختخواب بهانه ای محکم پیدا کنید. ورزش، تمام کردن کاری که از قبل شروع کرده اید، آماده شدن ذهنی برای آغاز روز؟ همه این ها را امتحان کرده اید و نتیجه نداده؟ دلیل محکمتری برای خود بتراشید. مثلا قرارهای مهمی مثل وعده دکتر و دندانپزشک را برای صبح زود بگذارید تا هر چقدر هم خوابتان بیاید مجبور باشید از رختخواب گرم و نرم دل بکنید.

چیزهایی که خواب را مختل می کند حذف کنید؛ مثلا قهوه و الکل را. این ها با خواب و کیفیت خواب شما و در نهایت مدیریت زمان روزانه شما در تقابل هستند.

به خودتان زمان بدهید. اگر عادت دارید که ساعت ۱۰ صبح از رختخواب بیرون بیایید، این که ناگهان تصمیم بگیرید پنج صبح بیدار شوید غیرواقعگرایانه است. به جای آن، زمان بیدار شدن را هر روز یک ربع الی نیم ساعت زودتر ببرید تا بالاخره به هدفتان برسید.

به خودتان جایزه دهید چرا که جایزه انگیزه می آورد.ساعتی را که می خواهید بیدار شوید روی تکه کاغذی بنویسید و آن را جایی جلوی چشمتان نصب کنید مثلا روی کامپیوتر یا در یخچال.

هدفتان را به اطرافیانتان بگویید. به این ترتیب برای رسیدن به هدف خود یعنی سحرخیزی احساس مسئولیت را در خود افزایش داده اید.

برای روز بعد برنامه ریزی کنید. این برنامه ریزی از لحظه خروج از رختخواب تا آخر روز را باید دربرگیرد. اگر سر ساعت مقرر بیدار نشوید برنامه تمام روز مختل می شود.

اولویت بندی کنید. مهمترین کارهایتان را به عنوان اولین وظایف روز بعد انتخاب کنید تا به هوای آن ها از رختخواب دل بکنید.

از دوستان و خانواده کمک بخواهید. اگر کسی را دارید که می دانید آن موقع صبح بیدار است از او بخواهید به شما تلفن کند و بیدارتان کند. اگر دوستی دارید که او همین مشکل را دارد می توانید به هم تلفن کنید.

شب ها زودتر بخوابید. واقعگرا باشید. اگر قرار است پنج صبح بیدار شوید انتظار موفقیت نداشته باشید اگر که ساعت یک نصفه شب به رختخواب رفته اید.

ساعتتان را سر ساعت مقرر کوک کنید. اگر می خواهید عادت خوابتان را تغییر دهید کوک کردن ساعت در هفته های اول بسیار مهم است. وقتی که به وضع جدید عادت کردید، خود به خود هرروز همان ساعت چشمهایتان را باز می کنید.

چند ساعت -یا موبایلتان- را همزمان کوک کنید. اگر خوابتان خیلی سنگین است چند ساعت (یا موبایلتان را) به فاصله پنج دقیقه کوک کرده و در چند گوشه و کنار اتاق قرار دهید و بعد از خاموش کردن زنگ ساعت، به هیچ عنوان به رختخواب برنگردید.

زنگ بیداری را روی موسیقی محبوبتان تنظیم کنید. چه چیزی بهتر از آن که با صدای خواننده مورد علاقه تان از خواب بیدار شوید؟

قبل از خواب در ذهن خود ساعت بیدار شدن در روز بعد را مرور کنید. شاید باور نکنید اما این روش روی خیلی ها جواب داده است.

به محض شنیدن زنگ ساعت –یا موبایل- از رختخواب بیرون بیایید. به صدایی که شما را به ماندن زیر لحاف و لذت چند دقیقه خواب بیشتر فرامی خواند با بیرحمی نه بگویید.

روزهای تعطیل تا لنگ ظهر در رختخواب نمانید تا عادت هر روزه سحرخیزی را ثابت نگاه دارید. اگر روزهای عادی صبح زود بیدار شوید و روزهای تعطیل تا ظهر بخوابید، ساعت بدنتان را مختل کرده اید و زحمت تربیت آن برای سحرخیزی را برباد داده اید.

XS
SM
MD
LG