لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

وزارت امور خارجه آمریکا: همکاری اقتصادی ایران و روسیه را زیر نظر داریم


دولت جو بایدن توافقهای اقتصادی میان جمهوری اسلامی ایران و روسیه را زیر ذره‌بین خواهد داشت تا اطمینان حاصل کند تحریمهای آمریکا نقض نشوند.

در کنفرانس خبری چهارشنبه، خبرنگار صدای آمریکا از ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پرسید که «آیا پروژه‌های اقتصادی بین آن دو کشور را با هدف دور زدن تحریمهای دولت بایدن می‌بیند؟»

پاتل در پاسخ گفت: «هر گام یا پروژه جهت دور زدن تحریمها بسیار نگران‌کننده خواهد بود.» او هشدار داد که دولت بایدن در اتخاذ اقدامات بیشتر، که عمدتاً اشاره به تحریم است، تحمل نخواهد کرد.

ایران و روسیه روز چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت، قراردادی برای ساخت راه آهن میان رشت و آستارا امضا کردند. امضای چندین توافق اقتصادی دیگر از جمله در حوزه نفتی و گاز طبیعی نیز همان روز اعلام شد. همزمان، دفتر نمایندگی بانک وی‌تی‌بی روسیه در ایران نیز افتتاح شد.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفته بود که افزایش این نوع همکاری خطری برای اوکراین، همسایگان روسیه و ایران و همچنین جامعه بین‌المللی است.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG