لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

رای‌گیری پارلمانی در بریتانیا؛ نظرسنجی‌ها حاکی از اقبال رای‌دهندگان به حزب کارگر است


لندن.
لندن.

حوزه‌های رای‌گیری پارلمانی در سراسر بریتانیا روز پنجشنبه ۱۴ تیر در حالی به روی شهروندان در انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی باز شد که بر اساس نظرسنجی‌ها نتیجه رای‌گیری ممکن است به ۱۴ سال تسلط حزب محافظه‌کار پایان دهد و کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر بریتانیا، به عنوان نخست‌وزیر جدید برگزیده شود.

به گزارش رویترز، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که حزب میانه‌رو متمایل به چپ استارمر در مسیر پیروزی قاطع قرار دارد، زیرا رای‌دهندگان پس از یک دوره کشمکش‌های داخلی و آشفتگی که منجر به تغییر پنج نخست‌وزیر در هشت سال شد، از حزب محافظه‌کار روی برگردانده‌اند.

با این حال، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که بسیاری از رای‌دهندگان فقط خواهان تغییر هستند و نه حمایت پرشور از حزب کارگر.

اگر نظرسنجی‌ها درست باشند، مردم بریتانیا نیز همراه با سایر کشورهای اروپایی به دنبال مجازات دولت‌هایشان به خاطر بحران هزینه‌های زندگی هستند که از همه‌گیری کووید-۱۹ و تهاجم روسیه به اوکراین ناشی می‌شود. اما برخلاف فرانسه، به نظر می‌رسد که بریتانیا به سوی چپ میانه‌رو حرکت کند و نه به سمت راست افراطی.

نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کنند که حزب کارگر در مسیر یکی از بزرگترین پیروزی‌های انتخاباتی در تاریخ بریتانیا قرار دارد، با اکثریتی در پارلمان که احتمالا بیشتر از آنچه تونی بلر یا مارگارت تاچر به دست آورده‌اند، خواهد بود؛ اگرچه تعداد زیادی از رای‌دهندگان هنوز تصمیم نگرفته‌اند و مشارکت ممکن است پایین باشد.

استارمر به طور مداوم هشدار داده است که نمی‌تواند به سرعت چیزی را درست کند، و حزب او برای کمک به رسیدگی به چالش‌ها از سرمایه‌گذاران بین‌المللی دعوت کرده است.

ریشی سوناک، نخست وزیر فعلی بریتانیا استدلال کرده است که ۲۰ ماه ریاست او اقتصاد را در مسیر صعودی قرار داده و حزب کارگر نباید اجازه یابد که آن را به خطر بیاندازد.

XS
SM
MD
LG