لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

شکست تاریخی محافظه‌کاران در انتخابات محلی بریتانیا؛ حزب کارگر خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی شد


ریشی سوناک، نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا
ریشی سوناک، نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا

نتایج انتخابات محلی در بریتانیا حاکی از شکست سنگین حزب حاکم محافظه‌کار است و احتمال بازگشت حزب کارگر به قدرت در انتخابات سراسری پیش رو پس از ۱۴ سال را تقویت کرده است.

حزب کارگر در پی این انتخابات که روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت، برگزار شد، کنترل شوراهای محلی در انگلستان را پس از دهه‌ها بار دیگر در دست گرفت و در یک انتخابات ویژه برای تصاحب یک کرسی در پارلمان موفق ظاهر شد.

چنانچه نتایج انتخابات محلی در انتخابات سراسر تکرار شود، یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های تاریخ حزب محافظه‌کار خواهد بود.

درصد مشارکت رای‌دهندگان در انتخابات محلی پایین بود و به رغم شکست حزب محافظه‌کار، انتخاب مجدد شهردار منطقه «تیز والی» واقع در شمال شرق انگلستان از فشارها بر ریشی سوناک، نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا، کاست.

نتایج انتخابات برای حزب کارگر و رهبر آن، کِر استارمر، درخشان بودند اگرچه در دو منطقه بلاکبرن و اولدهام در شمال غرب انگلستان، استقبال نکردن جمعیت مسلمان از نامزدهای حزب کارگر به دلیل مواضع رهبری این حزب در دفاع از اسرائیل، موجب شکست نامزدهای حزب کارگر شد.

انتخابات سراسری بریتانیا قرار است تا پیش از ژانویه سال آینده برگزار شود. بوریس جانسون، نخست‌وزیر محافظه‌کار وقت بریتانیا، در سال ۲۰۱۹ با حمایت کامل از «برگزیت» توانست آرای منجر به پیروزی این حزب در بخش‌های زیادی از بریتانیا را کسب کند.

آسوشیتدپرس نوشت: شاید عمده‌ترین تحول انتخابات اخیر، تصاحب مجدد کرسی بلک‌پول جنوبی واقع در شمال غربی انگلستان از سوی حزب کارگر بود.

نامزد حزب کارگر در بلک‌پول جنوبی با کسب نزدیک به ۱۱ هزار رای در برابر حدود ۳۲۰۰ رای نامزد حزب محافظه‌کار، پیروزی چشمگیری کسب کرد. پس از این پیروزی، استارمر به این شهر رفت و از آنجا از ریشی سوناک، نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا، خواست دستور برگزاری انتخابات سراسری را صادر کند.

ریشی سوناک این اختیار را دارد که روز برگزاری انتخابات سراسری را تعیین کند. او گفته است انتخابات را در نیمه دوم سال جاری میلادی برگزار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG