لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

فعالیت دوباره آتشفشانی در نزدیکی پایتخت ایسلند


تصویر هوایی از فوران گدازه و برخاستن دود از آتشفشان نزدیک ریکیاویک
تصویر هوایی از فوران گدازه و برخاستن دود از آتشفشان نزدیک ریکیاویک

اداره هواشناسی ایسلند روز چهارشنبه گزارش داد که یک آتشفشان در کوهستانی در نزدیکی شهر ریکیاویک، پایتخت ایسلند مجددا فعال شده‌است.

عکسها و تصاویر ویدئویی منتشرشده توسط رسانه های خبری محلی فوران گدازه و برخاستن دود از روی یک شکاف در زمین را نشان میدهد و تقریبا همان مکانی است که سال گذشته نیز شاهد فعالیت‌های آتشفشانی بوده‌است.

اداره هواشناسی ایسلند به خبرگزاری رویترز گفت که حالت «کد قرمز» در روز چهارشنبه اعلام شد تا پرواز هواپیماها بر فراز ناحیه نزدیک آتشفشان ممنوع شود.

این درحالی است که بنا به این گزارش شماری بالگرد برای بررسی تحولات به منطقه گسیل می‌شوند.

شبه جزیره موسوم به «ریکیانس» در جنوب غربی ریکیاویک، ناحیه‌ای است که فورانهای آتشفشانی و زلزله های نسبتاً مداومی را تجربه می‌کند.

در ماه مارس سال گذشته میلادی، فوران آبشارهایی از گدازه با مناظری خیره کننده از شکافی در امتداد ۵۰۰ تا ۷۵۰ متری که تا سپتامبر ۲۰۲۱ نیز ادامه یافت، هزاران شهروند ایسلندی و گردشگر خارجی را به منطقه جلب کرد.

این درحالی است که در ۲۰۱۰ فوران آتشفشان و انتشار شدیدغبار آتشفشانی از سینه کوهستان پوشیده از یخ «ایاف یالایوکول» موجب توقف حدود یکصد هزار پرواز شده و صدها تن از ساکنان محلی را از خانه و کاشانه خود راند.

XS
SM
MD
LG