لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

فوران آتشفشان در اقیانوس آرام؛ آژیر هشدار سونامی در هاوایی به صدا درآمد


تصویر ماهواره‌ای از فوران اتشفشان در اقیانوس آرام - ۲۵ دی ۱۴۰۰
تصویر ماهواره‌ای از فوران اتشفشان در اقیانوس آرام - ۲۵ دی ۱۴۰۰

فوران آتشفشان در نزدیکی «تونگا» در اقیانوس آرام روز شنبه موجب ایجاد امواج بزرگ سونامی در سواحل این مجمع‌الجزایر، و هجوم مردم به زمین‌های مرتفع شد. هشدار سونامی برای ایالت هاوایی و سواحل اقیانوس آرام ایالات متحده نیز صادر شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در مورد تلفات یا میزان خسارات وارد آمده گزارشی در دست نیست، چرا که راه‌های ارتباطات با این منطقه کوچک، ساعاتی پس از فوران آتشفشان قطع شد.

مرکز هشدار سونامی اقیانوس آرام گزارش داد ارتفاع موج در سواحل شهرهای ناویلیویلی و هانالی در جزیره کائوآئی، یکی از جزایر هشت‌گانه هاوایی به یک متر رسید. با فرار رسیدن شب، از آنجا که خسارتی گزارش نشد، مرکز سونامی مستقر در هاوایی هشدار را برای این ایالت لغو کرد.

ویدیوهایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، امواج بزرگی را در مناطق ساحلی تونگا نشان می‌دهد که خیابان‌ها و اطراف خانه‌ها، و ساختمان‌ها را فراگرفته است.

شهروندان ساموآی آمریکا توسط رادیو و تلویزیون محلی و همینطور از طریق به صدا در آمدن ناقوس کلیسا در سراسر قلمرو از وقوع سونامی آگاه شدند، اما سیستم آژیر خطر در فضای باز این مجمع‌الجزایر از کار افتاده بود.

نیروهای نظامی نیوزیلند اعلام کرده‌اند که وضعیت را زیر نظر دارند و در حال آماده باش باقی خواهند ماند. آنها گفتند که در صورت درخواست آماده کمک هستند.

تصاویر ماهواره‌ای فورانی عظیم را نشان می‌دهند؛ ابری تشکیل یافته از خاکستر، بخار، و گاز که مثل یک قارچ بزرگ بر فراز آب‌های آبی رنگ اقیانوس آرام بالا می رود.

آژانس ملی مدیریت اضطراری نیوزیلند اعلام کرد که فوران آشتفشان زیر آبی هونگا تونگا در ۲ هزار و سیصد کیلومتری نیوزیلند می تواند موج‌های قوی در بخش‌هایی از سواحل کشور ایجاد کند.

مجمع‌الجزایر کوچک تونگا حدود ۱۰۵ هزار نفر جمعیت دارد.

XS
SM
MD
LG