لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

پرواز هواپیماها در اروپا به حال عادی بازمی گردد


انتظار می رود ترتیب دادن بازگشت مسافران سرگردان شده به مقصدهایشان روزها طول انجامد.

آژانس کنترل ترافیک هوایی در اروپا می گوید انتظار می رود پرواز هواپیماها در آسمان های اروپا تا روز پنجشنبه تقریبا به حال عادی بازگردد.

«یورو کنترل» روز چهارشنبه اطلاعیه ای منتشر کرد که در آن گفته می شود مسافرت هوایی روز پنجشنبه به نزدیک ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

آژانس گفت روز چهارشنبه مسافرت هوایی در منطقه تقریبا به ۸۰ درصد رسید، و پروازهای ورای اقیانوس اطلس به حال عادی بازگشتند.

انتظار می رود ترتیب دادن بازگشت مسافران سرگردان شده به مقصدهایشان روزها بطول انجامد.

یک مقام صنعت هواپیمایی می گوید شرکت های هواپیمایی به دلیل بسته شدن شش روزه فرودگاه ها دست کم یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از دست داده اند. رییس انجمن بین المللی ترابری هوایی روز چهارشنبه آثار و تبعات اقتصادی بسته شدن فروگاه را «ویران کننده» نامید، و از دولت های اروپایی خواست برای کمک به شرکت ها در جبران خسارت های ناشی، راه هایی را جستجو کنند.

برخی از مدیران شرکت های هوایی می گویند امکان دارد مقامات در متوقف ساختن پروازها، بیش از اندازه شتاب کرده باشند.

در این میان، رییس سازمان بین المللی هواپیمای کشوری - آژانس سازمان ملل متحد که به ایمنی هوایی می پردازد - می گوید در حال حاضر هیچ معیار جهانی وجود ندارد که مشخص کند چه زمانی پرواز از درون یک ابر خاکستر بی خطر خواهد بود. خاکستر آتش فشان می تواند موجب شود موتورهای جت در نیمه پرواز از کار بیافتد.

آتشفشان در ایسلند بر فعالیت های بازرگانی تا آفریقا، چین و ژاپن اثر گذاشته است و شرکت های تولید کننده نتوانسته اند فرآورده های خود را به اروپا حمل کنند.

XS
SM
MD
LG