لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۸

ویتنام «مشغول مذاکره» با ایران در مورد نفتکش توقیف شده است


تصویری که رسانه‌های ایران از توقیف ننفتکش ویتنامی منتشر کردند.
تصویری که رسانه‌های ایران از توقیف ننفتکش ویتنامی منتشر کردند.

ویتنام اعلام کرد این کشور سرگرم مذاکره با مقامات ایران در مورد نفتکش این کشور است که ماه گذشته توسط ایران توقیف شد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۳ آبان در گزارشی اعلام کرد طبق اعلام وزارت خارجه ویتنام، گفت‌وگوها در سطح دیپلماتیک در تهران و هانوی صورت گرفته است، و ویتنام می‌خواهد سلامت خدمه و کارکنان نفتکش تضمین شود.

وزارت امور خارجه ویتنام اعلام کرد ناخدای این نفتکش در تاریخ ۲۷ اکتبر، پنجم آبان، با سفارت ویتنام در تهران تماس گرفته و اعلام کرده است تمامی ۲۶ خدمه این نفتکش در سلامت و در شرایط مناسب هستند.

این وزارتخانه همچنین گفت که به تلاش‌ها برای ارزیابی شرایط و همکاری‌ با ایران برای نهایی کردن این موضوع «بر مبنای قانون» ادامه می‌دهد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته مدعی شد تلاش آمریکا برای توقیف یک فروند نفتکش حامل نفت ایران در دریای عمان را «خنثی» کرده است.

متعاقب آن جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفت هیچ‌گونه تلاشی از سوی نیروی دریایی آمریکا برای توقیف کشتی صورت نگرفته است.

وی افزود ادعای ایران مربوط به حادثه‌ای در روز ۲۴ اکتبر، دوم آبان است که در آن افراد نیروی دریایی آمریکا نظاره‌گر سوار شدن غیرقانونی بر یک کشتی تجاری در آب های بین‌المللی در دریای عمان و توقیف آن توسط نیروهای ایرانی بودند.

XS
SM
MD
LG