لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

نیروهای امنیتی ایران خانواده ستار بهشتی و چند فعال سیاسی را بازداشت کردند


گوهر عشقی و سحر بهشتی، مادر و خواهر ستار بهشتی
گوهر عشقی و سحر بهشتی، مادر و خواهر ستار بهشتی

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در آستانه سالروز کشته شدن ستار بهشتی، فعال کارگری که ۹ سال پیش در طول بازداشت جان خود را از دست داد، اعضای خانواده و هفت عضو جبهه دموکراتیک ایران را بازداشت کردند.

آرش صادقی، فعال حقوق بشر، اعلام کرد گوهر عشقی مادر ستار بهشتی، سحر بهشتی خواهر او، و مصطفی اسلامی همسر سحر بهشتی، با «هجوم» مأموران امنیتی و «ایجاد فضای رعب و وحشت» بازداشت شدند.

به گفته آقای صادقی شبانگاه چهارشنبه ۱۲ آبان، نیروهای امنیتی با «یورش به منزل خانم بهشتی» علاوه بر بازداشت سه عضو خانواده ستار بهشتی، خانه او را بازرسی و وسایل ارتباطی ساکنان این خانه را «جمع کردند.»

بنا بر این گزارش، مصطفی اسلامی، داماد خانواده بهشتی توسط ماموران «به‌ شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته» و گوهر عشقی نیز «دچار حمله قلبی شده و برای لحظاتی قادر به تنفس نبوده است.»

این گزارش می‌افزاید، مأموران امنیتی از «رساندن دارو به گوهر عشقی» جلوگیری کردند و یکی از همسایه‌ها نیز گفته است فرزندان سحر بهشتی که دو ساله و ۱۰ ساله هستند، در مواجهه با آن «فضای وحشتناک» «مدام گریه می‌کردند و در این حین یکی از مأمورین برای ساکت کردن بچه‌ها به سمت آنها حمله کرد و با فریاد خواستار سکوت آنان شد.»

حال روحی این دو کودک «نامناسب» گزارش شده است.

سه روز پیش ویدئویی منتشر شد که در آن گوهر عشقی با مرور روز بازداشت فرزندش، می‌گوید: «خامنه‌ای به داغ فرزندت بنشینی!»

همچنین بنابر اعلام جبهه دموکراتیک ایران، حشمت‌الله طبرزدی دبیرکل و یاسمین حنیفه، اسماعیل مفتی‌زاده، محمدرضا خسروی، پرویز سفری، آرش سلیمانی و علی رستمی اعضای این تشکل سیاسی، عصر روز دوازدهم آبان در حالی که بر مزار ستار بهشتی حاضر شده بودند، از سوی «نیروهای لباس شخصی» با «خشونت» بازداشت شدند.

بنا بر اطلاعیه جبهه دموکراتیک ایران، بازداشت‌شدگان به اداره امنیت رباط کریم انتقال یافتند و از وضعیت آنها «هیچ خبری» به خانواده‌هایشان داده نشده است.

ستار بهشتی، کارگر و وبلاگ‌نویس، روز ۹ آبان سال ۱۳۹۱ بازداشت و روز ۱۶ آبان جسدش از سوی مقامات قضایی جمهوری اسلامی به خانواده وی تحویل داده شد.

مادر او، گوهر عشقی، از آن زمان تاکنون دادخواهی خون فرزندش را ادامه داده است.

در آخرین پیگیری بخش فارسی صدای آمریکا، آرش صادقی روز پنجشنبه گفت از محل نگهداری خانواده ستار بهشتی و همچنین ارگان بازداشت‌کننده آنها اطلاعی در دست نیست.

به گفته این فعال حقوق بشر، یکی از نزدیکان خانواده بهشتی برای پیگیری وضعیت به پلیس امنیت رباط‌ کریم مراجعه کرده، اما به او جوابی نداده‌اند.

XS
SM
MD
LG