لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

برگزاری تظاهرات ضد چین در ویتنام


تظاهرات گروهای از مردم ویتنام در مقابل سفارت چین در هانوی – ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
تظاهرات گروهای از مردم ویتنام در مقابل سفارت چین در هانوی – ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
در یکی از بزرگترین تظاهرات ضد چینی در ویتنام، صد ها نفر از مردم آن کشور روز یکشنبه در مقابل سفارت چین در هانوی پایتخت ویتنام، در اعتراض به عملیات نصب یک سکوی نفتی در دریای چین جنوبی، اعتراض کردند.

ویتنام بلافاصله پس از ارسال سکوی نفتی به دریای چین جنوبی، کشتی های خود را به منطقه فرستاد اما کشتی های چینی، که سکو را محاصره کرده بودند، مانع از نزدیک شدن ویتنامی ها به آن شدند.

یکی از شرکت کنندگان در تظاهرات می گوید، کشور ما سال ها در مقابله با تجاوز در جنگ بود. ما می خواهیم در این روزهای صلح، در ثبات و آرامش زندگی کنیم، ولی چین مدام ما را به سوی جنگ می کشاند.

چین تقریبا تمامی دریای چین جنوبی را از آن خود می داند؛ ادعایی که ویتنام، فیلیپین، برونئی، مالزی و تایوان با آن مخالف هستند.

در عین حال اجلاس سازمان کشورهای آسیای جنوب شرقی نیز روز یکشنبه در برمه تشکیل شد و انتظار می رود، ادعاهای سرزمینی بین چین و برخی کشورهای همسایه، جو این نشست را متشنج کند.

در این اجلاس ده نفر از رهبران کشورهای آسیای جنوب شرقی حضور دارند، اما تقریبا هیچکدام از این کشورها مایل نیستند تا با جهت گیری آشکار و خصمانه نسبت به پکن، آینده روابط اقتصادی شان با چین را به خطر اندازند.

وزرای امور خارجه کشورهای آسیای جنوب شرقی که روز شنبه برای تهیه دستورکار نشست سران سازمان در برمه تشکیل جلسه داده بودند، در بیانیه ای بدون اشاره مشخص به تنش ارضی یپش آمده، از تمام کشورهای عضو خواستند تا از خود خویشتن داری نشان دهند.

هفته گذشته، فیلیپین ۱۱ ماهیگیر چینی که وارد آب های مورد مناشقه نزدیک جزایر اسپارتلی شده بودند را دستگیر کرد. مانیل به تقاضای پکن برای آزادی ماهیگیران بازداشت شده هنوز پاسخ نداده است.
XS
SM
MD
LG