لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

سفر هشت روزه باراک اوباما به آسیا


۲۲ ​آوریل ۲۰۱۴
۲۲ ​آوریل ۲۰۱۴
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، واشنگتن را به مقصد آسیا ترک کرد. آقای اوباما قرار است در تور آسیایی خود از چهار کشور این قاره دیدن کند.

نگرانی های امنیتی در مورد ادعاهای مالکیتی چین در آب های منطقه و برنامه تسلیحات اتمی کره شمالی تمرکز اصلی سفر رئیس جمهوری آمریکا را تشکیل می دهد.

باراک اوباما در این سفر هشت روزه از ژاپن، کره جنوبی، مالزی و فیلیپین دیدن می کند و تلاش می کند متحدان خود را در اقیانوس آرام متقاعد کند که آمریکا به تعادل قدرت در آنجا متعهد است.

سفر رئیس جمهور آمریکا به آسیا اواخر روز چهارشنبه در توکیو با دیدار با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن آغاز می شود. اختلافات ژاپن با چین بر سر جزایر خالی از سکنه در دریای شرق چین افزایش یافته است.

پیش از آغاز سفر، آقای اوباما به روزنامه ژاپنی یومیوری گفت ایالات متحده با هرگونه اقدام یکجانبه برای تضعیف مدیریت ژاپن بر جزایر مخالف است. او تاکید کرد این جزایر شامل پیمانی می شوند که طبق آن آمریکا ملزم است در صورتی که ژاپن مورد حمله نظامی قرار بگیرد، از این کشور دفاع کند.

آمریکا در ژاپن همچنین در مورد یک توافق تجارت آزاد گفتگو می کند. بسیاری می گویند عدم علاقه ژاپن به حذف تعرفه واردات محصولات کشاورزی احتمال گشایش در این زمینه را ناچیز می کند.

باراک اوباما پس از توکیو راهی سئول می شود و با رئیس جمهوری این کشور در مورد چگونگی برخورد با کره شمالی گفتگو می کند. برخی گمان می برند که کره شمالی برای انجام یک آزمایش اتمی دیگر آماده می شود.

باراک اوباما اولین رئیس جمهوری آمریکا است که از سال ۱۹۶۶ به مالزی می رود. او در فیلپین نیز در مورد ادعاهای آبی چین مذاکره می کند. ادعاهای چین باعث افزایش همکاری های نظامی فیلیپین با آمریکا شده است.

از سال ۲۰۰۹، این پنجمین سفر باراک اوباما به آسیا به شمار می رود که وعده داده منطقه اقیانوس آرام را به یک اولویت اصلی تر اقتصادی، دیپلماتیک، و نظامی برای آمریکا تبدیل کند.
XS
SM
MD
LG