لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

مایک پنس:‌ توافق فاجعه‌بار ایران به ملاهایی سود می‌رساند که مردم خود را سرکوب می‌کنند


معاون رئیس جمهوری آمریکا در «کنفرانس رؤسای نمایندگی‌های دپیلماتیک ایالات متحده در سراسر جهان» سخنرانی کرد.
معاون رئیس جمهوری آمریکا در «کنفرانس رؤسای نمایندگی‌های دپیلماتیک ایالات متحده در سراسر جهان» سخنرانی کرد.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در سومین سالگرد اجرای توافق اتمی موسوم به برجام با ایران، بر بد بودن این توافق، عزم پرزیدنت ترامپ برای تشدید فشارها بر جمهوری اسلامی و این که توافق فقط در «خدمت ملاها» و «نه مردم ایران» بود، تاکید کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه و در جریان سخنرانی در «کنفرانس رؤسای نمایندگی‌های دیپلماتیک ایالات متحده در سراسر جهان» گفت:‌ «ایالات متحده در مقابل رژیم‌های متخاصم و یاغی ایستادگی می‌کند. از جمله جمهوری اسلامی ایران، کشوری که دنبال تمامیت طلبی در خاورمیانه است و ترور و بی‌ثباتی را ترویج می‌کند.»

آقای پنس افزود: «پرزیدنت ترامپ عزم خود را جزم کرده است که در مقابل بازیگران متخاصم ایستادگی کند. او وعده داده بود در مقابل جمهوری اسلامی می‌ایستد، و از همین رو این رژیم با شدیدترین تحریم‌ها و فشارها روبرو است.»‌

معاون پرزیدنت ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران نیز گفت: «توافق فاجعه‌بار ایران به ملاهایی سود می‌رساند که مردم خود را سرکوب می کنند.»

دونالد ترامپ با اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، که در زمان باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی آمریکا منعقد شده بود، دستور داد تحریم‌های هسته‌ای طی دو دوره ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه بازگردد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز اول خرداد ماه با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین با اشاره به ونزوئلا گفت:‌ «ما در حمایت از حقوق مردمی هستیم که بتوانند رهبران خود را انتخاب کنند. روی دولت قلابی ونزوئلا تحریم گذاشته‌ایم. رهبر کنگره ملی این کشور را بازداشت کرده بودند که ما آن را محکوم کردیم و من شخصا با او گفت وگو کردم.»

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا دور دوم ریاست جمهوری خود را در حالی آغاز کرده است که کنگره ملی این کشور آن را «نامشروع» خوانده است. «خوان گوایدو» رهبر کنگره ونزوئلا از ارتش کشور خواسته «کمک کنند تا دموکراسی به ونزوئلا بازگردد.»

مایک پنس در ادامه گفت:‌ «دولت‌های متخاصم جهان می‌خواهند نظم جهانی که آمریکا آن را حفظ کرده برهم زده و آن را وارونه کنند. آمریکا دنبال آرامش و صلح در جهان است.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین به حضور نظامی آمریکا در سوریه اشاره کرد و گفت:‌ «نابودسازی اسلام رادیکال، از برنامه‌های اصلی دولت پرزیدنت ترامپ است. ما خلافت اسلامی را از هم گسیخته و داعش را شکست دادیم.»

آقای پنس گفت: «پرزیدنت ترامپ می‌خواهد نیروهای نظامی آمریکایی با نظم و آرامش به میهن بازگردند. ما با متحدان همکاری می‌کنیم تا دیگر اثری از داعش باقی نماند و امکان بازگشت نداشته باشد.»

مایک پنس خطاب به سفیران و نمایندگان دیپلماتیک آمریکا گفت: «وقتی به محل ماموریت خود بازمی‌گردید، این پیام را به همه منتقل کنید: آمریکا به مسند قدرت بازگشته است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG