لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

جشنواره ونیز از امیر نادری و عباس کیارستمی تقدیر می کند


امیر نادری، هنگام کارگردانی نخستین فیلم ایتالیائی اش، مونته.
امیر نادری، هنگام کارگردانی نخستین فیلم ایتالیائی اش، مونته.

جشنواره ونیز درحالی آغاز شد که از دو هنرمند و فیلم ساز ایرانی در آن تقدیر می شود. قرار است از امیر نادری فیلمساز مقیم نیویورک و همچنین عباس کیارستمی که به تازگی درگذشت، تقدیر شود.

جایزه "عزت به فیلمساز" یا Glory to Filmmaker در جشنواره ونیز امسال به امیر نادری به پاس خدمات اش به سینمای جهان اهدا می شود. جایزه ای که به نام حامی آن، کمپانی ساعت سازی Jaeger-LeCoultre شهرت دارد و از سال ۲۰۰۶ تاکنون هر سال به یک فیلمساز یا بازیگر اهدا می شود. از جمله گیرندگان سابق این جایزه، می توان از برایان دوپالما، تاکشی کیتانو، ال پاچینو و همچنین سینماگر فقید ایرانی، عباس کیارستمی نام برد.

مراسم اهدای جایزه به نادری روز ۵ سپتامبر در تالار بزرگ کاخ سینما، بلافاصله قبل از نخستین نمایش جهانی آخرین اثرش، فیلم "مونته" که در کوهستان های ایتالیا فیلمبرداری شده، برگزار می شود.

داستان فیلم در سال ۱۳۵۰میلادی اتفاق می افتد، و تلاش های مردی است که می کوشد نورخورشید را به روستای خودش برساند. خانواده او در این روستا به خاطر نبودن خورشید، به سختی و در تاریکی زندگی می کنند.

بخشی از سرمایه فیلم مونته را جشنواره ونیز از طریق برنامه پل تولید در سال ۲۰۱۴ تامین کرده است. در این نخستین فیلم ایتالیائی امیر نادری، "اندره آ سارتورتی" و "کلادیا پوتنزا" بازی می کنند.

نادری بعد از ساختن فیلمهای درخشانی مثل "خداحافظ رفیق"، "تنگنا" و "دونده"، دو فیلم در باره پیامدهای جنگ عراق ساخت که از نمایش آنها در ایران بعد از انقلاب جلوگیری شد. او در سال ۱۹۸۰ از ایران خارج شد ولی فیلم های برجسته ای از جمله "منهتن به شماره" و "مانع صوتی" را ساخت که در سال ۲۰۰۵ جایزه منتقدها در جشنواره فیلم رم را دریافت کرد.

فیلم دیگر نادری، "وگاس: براساس یک داستان واقعی" سال ۲۰۰۸ برای نخستین بار در جهان، در جشنواره ونیز نمایش داده شد.

فیلم "قطع" او که در سال ۲۰۱۱در ژاپن ساخته شده، برنامه افتتاحیه بخش "افق ها" جشنواره ونیز آن سال بود.

جشنواره ونیز همچنین شبی را به بزرگداشت هنرمند فقید "عباس کیارستمی" اختصاص داده و فیلم کوتاهی از او، برگرفته از مجموعه ۲۴ قاب، برای نخستین بار در این برنامه نمایش داده می شود.

برای بزرگداشت مایکل چیمینو فیلمساز برجسته آمریکائی که امسال درگذشت، جشنواره ونیز نسخه پاکیزه ای از فیلم برجسته او، "سال اژدها" را برای نمایش انتخاب کرده است.

این فیلم که سناریوی آن را چیمینو با همکاری "آلیور استون" نوشته، یک فیلم پلیسی است که داستان آن در محله چینی های نیویورک اتفاق می افتد که خیابان های آن عینا در هالیوود، بازسازی شده بود.

چیمینو، از جمله، به خاطر فیلم ضد جنگش، "شکارچی گوزن" شهرت دارد.

XS
SM
MD
LG