لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

«خانه پدری» کیانوش عیاری در جشنواره فیلم ونیز


کیانوش عیاری به هنگام ساخت خانه پدری
کیانوش عیاری به هنگام ساخت خانه پدری
شصت و نهمین جشنواره جهانی فیلم ونیز روز چهارشنبه با نمایش فیلم «بنیادگرای ناراضی» کار خود را آغاز کرد. این فیلم با برداشت سینمایی تازه ای از فاجعه یازدهم سپتامبر نیویورک، روایتگر زندگی یک جوان پاکستانی مقیم نیویورک است که زندگی اش پس از آن فاجعه، فاجعه بار می شود.

بنیادگرای ناراضی ساخته میرا نایر، فیلمساز هندی تبار ساکن آمریکا، براساس رمانی از محسن حمید، نویسنده پاکستانی تبار است. خانم نایر پیش از این در سال 2001 به پاس ساخت فیلم «ازدواج موسمی» برنده شیرطلایی این جشنواره شده بود.

ایرانی ها امسال نیز همچون سالهای گذشته در این قدیمی ترین جشنواره فیلم جهان حضوری پر رنگ دارند. امیر نادری فیلمساز ایرانی مقیم نیویورک و سازنده دونده یکی از داوران بخش اصلی جشنواره است.

رامین بحرانی کارگردان جوان ایرانی تبار ساکن نیویورک با فیلم «به هر بهایی» از سوی آمریکا به بخش اصلی جشنواره راه یافته است.

اما کیانوش عیاری فیلمساز برجسته داخل ایران نیز با فیلم بدون مجوز «خانه پدری» به بخش رقابتی افق های ونیز راه یافته است.
فیلم خانه پدری هنوز در ایران امکان نمایش ندارد و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی پیش از این نیز گفته بودند تا بخش هایی از این فیلم حذف نشود، جشنواره فیلم ونیز نیز اجازه نمایش خانه پدری را ندارد. هرچند مدیران جشنواره ونیز پیش از این نسخه بدون سانسور را دریافت کرده و گفته اند هیچ تغییری در برنامه اعلام شده جشنواره نخواهند داد.


علیرضا سجادپور، مدیر اداره کل ارزشیابی فیلم وزارت ارشاداسلامی در تازه ترین اظهار نظر خود همچنان بر ممنوعیت و محرومیت خانه پدری اصرار کرده و گفت این فیلم حق نمایش در داخل و خارج کشور از جمله جشنواره فیلم ونیز را ندارد.
XS
SM
MD
LG