لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

درخشش زنان در هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز؛ موفقیت ارسلان امیری با «زالاوا»


مت دیمن بازیگر آمریکایی و همسرش لوسیانا باروسو در هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز - ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱
مت دیمن بازیگر آمریکایی و همسرش لوسیانا باروسو در هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز - ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱

مراسم اختتامیه هفتاد و هشتمین دوره جشنواره فیلم ونیز شب گذشته برگزار شد و با معرفی بهترین‌ها به کار خود پایان داد. زالاوا، تنها فیلم ایرانی جشنواره ونیز، توانست جایزه بزرگ و همین‌طور جایزه منتقدان بین المللی، را به دست بیاورد.

هفتاد و هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ونیز در حالی به كار خود پایان داد كه تمركز موضوعی فیلم‌های جشنواره امسال بر روی زنان بود. و البته كه زنان فیلمساز در جشنواره خوش درخشیدند.

جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز ۲۰۲۱ به فیلم «رویداد» به ‌کارگردانی اُدری دیوان، فیلمساز زن فرانسوی، اهدا شد. چارچوب فیلم «رویداد» سقط ‌جنین غیرقانونی در اواخر دهه پنجاه میلادی در فرانسه است؛ موضوعی تكرارشده، اما با پرداختی منحصر به كارگردان.

جایزه بهترین بازیگر زن به پنه‌لوپه کروز، برای نقش‌آفرینی در فیلم اسپانیایی «مادران موازی» به‌ کارگردانی پدرو آلمودوار رسید.

مادران موازی، داستان دوستی دو مادر در بخش زنان و زایمان بیمارستانی در دهه سی میلادی و در دوران وقایع جنگ داخلی اسپانیا را روایت می‌کند.

در حالی كه تازه‌ترین اثر شیرین نشاط با نام «سرزمین رویاها» در جشنواره امسال ونیز حضور داشت، اما جایزه بهترین فیلم بخش مستقل هفته منتقدان ونیز یک روز پیشتر به فیلم «زالاوا»، نخستین فیلم بلند ارسلان امیری، اهدا شد.

جشنواره فیلم ونیز در دومین سال پیاپی، با رعایت تدابیر پیشگیرانه برای مقابله با كرونا برگزار شد. ماسک زدن اجباری، در دست داشتن واکسیناسیون کرونا و استفاده از تنها نیمی از ظرفیت سالن‌های سینما، از این دست اقدامات بود. هرچند واكنش‌ها در فضای مجازی نشان می‌دهد که اقدامات سختگیرانه به مذاق بسیاری از دوستداران فیلم حاضر در این جشنواره خوش نیامد.

XS
SM
MD
LG