لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

جشنواره فیلم ونیز با رعایت مقررات بهداشتی آغاز شد؛ حضور دو سینماگر زن ایرانی‌تبار


اعضای هیأت داوران بخش اصلی‌
اعضای هیأت داوران بخش اصلی‌

هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز چهارشنبه اول سپتامبر در جزیره لیدو آغاز شد تا هنردوستان به آینده سینمای جهان امیدوار باشند.

این جشنواره در شرایطی برگزار می‌شود که در ماه‌‌های اخیر صنعت سینما به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا با چالش‌های بسیار، از جمله مشکلات اقتصادی بزرگ، مواجه شده است.

مدیران جشنواره با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به گونه دلتای ویروس کرونا، برنامه‌های امسال را نیز با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و ایمنی برگزار می‌کنند، و حضور مهمانان و تماشاگران نیز با محدودیت‌هایی همراه خواهد بود.

یکی از نکات جالب توجه جشنواره امسال بازگشت سینماگران مطرحی مانند پدرو آلموودار با فیلم «مادران موازی»، جین کمپیون با فیلم «قدرت سگ»، و پل شریدر با فیلم «شمارش کارت» به ونیز است که در بخش اصلی رقابتی شرکت دارند.

در این بخش فیلم «مونالیزا و ماه خونین» ساخته آنا لیلی امیرپور سینماگر ایرانی آمریکایی نیز رقابت می‌کند که گفته می‌شود یکی از فیلم‌های بحث‌انگیز ونیز خواهد بود.

آنا لیلی امیرپور
آنا لیلی امیرپور

ریاست جشنواره امسال ونیز را بونگ جون هو، سینماگر اهل کره جنوبی، بر عهده دارد. سایر اعضای هیأت داوران کلوئی ژائو کارگردان چینی، ویرجین افیرا بازیگر فرانسوی، سیمین اریوو بازیگر انگلیسی، سارا گدون بازیگر و تهیه‌کننده کانادایی، ساوریو کاستانز کارگردان ایتالیایی، و الکساندر نانائو کارگردان رومانیایی هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بونگ جون هو در جریان کنفرانس خبری چهارشنبه در ونیز با اشاره به اینکه سینماگران سال سختی را پشت سرگذاشته‌اند، گفت: «تاریخ سینما را نمی‌توان به سادگی متوقف کرد. کووید نیز می‌گذرد و سینما ادامه خواهد داشت.»

اما امسال شهرام مکری، کارگردان جوان ایرانی، یکی از داوران بخش «افق‌ها» است که به معرفی آثار سینمایی هنری و جسورانه‌تر می‌پردازد.

شهرام مکری
شهرام مکری

این در حالی است که سینمای ایران بر خلاف دوره‌های گذشته هیچ نماینده‌ای در جشنواره فیلم ونیز ندارد.

شیرین نشاط، کارگردان ایرانی آمریکایی، نیز با فیلم «سرزمین رویاها» در بخش «افق‌های ویژه» شرکت دارد. او آخرین بار دوازده سال پیش با «زنان بدون مردان» در بخش اصلی رقابتی جشنواره حضور داشت و برنده جایزه شیر نقره‌ای کارگردانی شد.

سرزمین رویاها، به کارگردانی مشترک شیرین نشاط و شجاع آذری، اثری نامتعارف با چاشنی کندی است که با هنرنمایی تعدادی از ستاره‌های بزرگ سینمای جهان تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG