لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

خدمات کنسولی سفارت آمریکا در ونزوئلا تعلیق شد


صف متقاضیان ویزا در مقابل ساختمان سفارت آمریکا در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا - مارس ۲۰۱۵
صف متقاضیان ویزا در مقابل ساختمان سفارت آمریکا در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا - مارس ۲۰۱۵

سفارت ایالات متحده در ونزوئلا با تعلیق اختصاص وقت مصاحبه، خدمات صدور ویزا برای متقاضیان ونزوئلایی را به دلیل "کمبود کارکنان بخش کنسولی" تعلیق کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سفارت آمریکا روز چهارشنبه در اطلاعیه‌ای گفت که وزارت خارجه ونزوئلا ماه هاست تقاضای ویزای کارکنان سفارت را رد کرده، و از این نظر سفارتخانه با کمبود پرسنل روبرو شده است.

در این اطلاعیه که بر روی وبسایت سفارت منتشر شده، آمده است تا اطلاع ثانوی وقت جدیدی برای متقاضیان ویزا اختصاص داده نخواهد شد، اما خدمات کنسولی "بطور محدود" برای تمدید رواید صادر شده یا امور دیگر ادامه می‌یابد.

تعلل دولت نیکلاس مادورو برای صدور ویزای کارکنان سفارت آمریکا، همچنین باعث شده است که متخصصان مربوطه نتوانند برای نصب و راه اندازی سیستم‌های کامپیوتری سفارت، وارد کاراکاس شوند.

رئیس جمهوری ونزوئلا سال گذشته، به تلافی آنچه که "تلاش آمریکا برای بی‌ثبات کردن دولت او" عنوان کرد، به سفارت ایالات متحده دستور داد از تعداد کارکنان خود کم کند.

اعلام وضعیت اضطراری

اتهام نیکلاس مادورو به آمریکا، در حالی است که موج نارضایتی در میان مردم ونزوئلا افزایش یافته و در ادامه تجمع‌های اعتراضی ماه‌های اخیر، تظاهرات گروهی از مردم در پایتخت با مقاومت نیروهای پلیس روبرو شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی جداگانه نوشت، معترضان قصد داشتند با تجمع در مقابل پارلمان، تقاضای برگزاری رفراندم درباره ماندن مادورو در قدرت را مطرح کنند، اما با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شدند.

تظاهرات ضددولتی روز چهارشنبه، سومین تظاهرات در طول یک هفته گذشته و پس از آن برگزار شد که رئیس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا اعلام "وضعیت اضطراری" در کشور کرد.

نیکلاس مادورو پیشتر اعلام کرد به منظور مقابله با آنچه او "توطئه ایالات متحده و ایادی داخلی آن" با هدف بی‌ثبات کردن ونزوئلا خوانده است، به مدت ۶۰ روز در کشور وضعیت اضطراری برقرار می‌شود.

تصمیم دولت برای برقراری وضعیت اضطراری، باید به تصویب پارلمان نیز برسد؛ اما قانون‌گذاران ونزوئلایی روز گذشته این درخواست رئیس جمهوری را رد کردند.

با اعلام وضعیت فوق‌العاده، اختیارات رئیس جمهوری از آنچه که در قانون اساسی پیش‌بینی شده است فراتر می‌رود و نیروهای نظامی و انتظامی در مقابله با ناآرامی‌ها از قدرت و اختیار بیشتری برخودار می شوند.

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا گفته است وقت آن رسیده که ارتش بین قانون اساسی و نیکلاس مادورو یکی را انتخاب کنند. انریکه کاپریلس همچنین از مردم خواست علیه فرمان وضعیت اضطراری قیام کنند.

XS
SM
MD
LG