لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

بحران اقتصادی ونزوئلا به مدارس و سیستم آموزشی رسید


کشور نفت خیز ونزوئلا که تحت رهبری هوگو چاوز و نیکلاس مادورو اقتصادش رو به افول گذاشت، اکنون در بخش آموزش نیز با مشکلات عمده ای روبرو است.

به نوشته رویترز، نزدیک به ۳ میلیون دانش آموز در ونزوئلا از شرکت در برخی از کلاس های درسی و یا از همه کلاس های درسی محروم هستند. این آماری است که در پی تحقیق برخی از دانشگاه ها منتشر شده است.

ونزوئلا حدود ۸ میلیون دانش آموز دارد و آموزش رایگان، هسته اصلی سیاست هوگو چاوز، رئیس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا بود که از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۳ بر این کشور حکومت کرد.

حالا به بحران بخش های بیمارستانی و خدمات اجتماعی اقتصاد ونزوئلا، بحران مدارس نیز افزوده شده است؛ به طوری که تنها در شهر سوکوپو در ایالت باریناس، ایالتی که چاوز متولد آنجا بوده است، نیمی از ۲۰ مدرسه دولتی، در ماه فوریه به طور کامل تعطیل شد. البته از آن زمان تاکنون، آن مدارس بازگشایی شده اند اما همراه با دیگر مدارس ایالت باریناس، یعنی حدود ۱۶۰۰ مدرسه دولتی، این مدارس تنها سه روز در هفته فعالیت دارند.

اقتصاد رو به وخامت ونزوئلا باعث شده است میلیون ها نفر حتی از تهیه مواد اولیه غذایی محروم شوند و واحد پول ملی این کشور نیز هر روز بی ارزش تر از روز قبل شود.

بسیاری از مردم ونزوئلا برای رهایی از شرایط وخیم اقتصادی در کلمبیا آواره شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG