لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

هشدار دوباره رکس تیلرسون به حکومت ونزوئلا پیش از سفر به کلمبیا


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا امروز پس از مذاکره با مقامات پرو، این کشور آمریکای جنوبی را به مقصد بوگوتا پایتخت کلمبیا ترک کرد.

آقای تیلرسون روز سه شنبه در کنفرانس خبری با همتای پرویی خود، بار دیگر با انتقاد از نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، از او خواست که به قانون اساسی کشورش احترام بگذارد.

وزیر خارجه آمریکا ضمن حمایت از نقش پرو در قبال تنش ها در ونزوئلا گفت: دولت ما از رهبری و تلاش دولت پرو در چارچوب گروه لیما برای ایجاد سازش با رژیم مادورو استقبال می کنیم.

آقای تیلرسون افزود: ما از این تلاشها که از مادورو خواسته شده از قانون اساسی اطاعت کند و به شهروندانش اجازه انتخابات آزاد را بدهد، قدر دانی می کنیم.

گروه لیما شامل ۱۲ کشور آمریکای جنوبی و مرکزی است که در حال مذاکره با آقای مادورو است.

آقای تیلرسون در آرژانتین، از احتمال تحریم نفتی ونزوئلا از اعضای اوپک خبر داده و گفته بود که واشنگتن این گزینه را تحت بررسی جدی دارد.

آقای مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، که با اعتراضات روزانه مردم خود مواجه است، سفر آقای تیلرسون در آمریکا مرکزی را شکست خورده عنوان کرد.

وی گفت: هیچ کس نمی تواند ونزوئلا را تحریم کند. نه رکس تیلرسون و نه خولیو بورجس، رئیس پارلمان و نه دونالد ترامپ. هیچ کس نمی تواند ونزوئلا را محاصره کند.

وزیر خارجه آمریکا پیش از عزیمت به کلمبیا در مورد معضل مواد مخدر در کشورش به خبرنگاران در لیما گفت که واشنگتن مصمم است که تقاضا را در بین شهروندان خود کاهش دهد.

به رغم ارائه انواع مشوقها از سوی برخی از کشورها، کشاورزان کلمبیایی برای گذران زندگی خود گیاه کوکا پرورش می دهند.

آقای تیلرسون در این مورد گفت: آمریکا بازار بزرگی برای فروش مواد مخدر است و ما با اذعان به این مساله به روی راه حل آن کار می کنیم. پرزیدنت به این مساله اذعان دارند. بنابراین برنامه ای را برای کاهش تقاضای مواد مخدر به اجرا گذاشته شده است. ما حتی آماده ایم میلیاردها دلار برای کاهش تقاضا در بین شهروندان خود هزینه کنیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG