لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

پشت پرده بازداشت «صدر هاشمی نژاد» در نیویورک؛ معامله به نام ایران در ونزوئلا


نمایی از خانه های ساخته شده توسط آقای هاشمی نژاد و شرکایش. در ورودی این مجتمع نوشته شده «حقیقت همیشه فاش می شود.»
نمایی از خانه های ساخته شده توسط آقای هاشمی نژاد و شرکایش. در ورودی این مجتمع نوشته شده «حقیقت همیشه فاش می شود.»

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی به بازداشت یک ایرانی در آمریکا به اتهام دور زدن تحریم ها و نقل و انتقال میلیون ها دلار پرداخته است: دادستان های آمریکا یک مرد ایرانی را به نقض تحریم های ایالات متحده در پروژه ساخت مسکن در ونزوئلا به نیابت از حکومت جمهوری اسلامی ایران متهم کرده اند.

در اعلام شش فقره جرم در دادگاه فدرال منهتن نیویورک چشم انداز دیپلماتیکی از روابط تهران و کاراکاس ارائه شده که جرم های ادعایی در آن چارچوب انجام گرفته و به تاکید دولت آمریکا به هدف گرفتن ناقضان تحریم ها اشاره شده است.

«علی صدر هاشمی نژاد» شبکه ای از شرکت های صوری را ایجاد کرده و حساب هایی را در بانک های خارجی باز کرده بود تا معاملات تجاری اش با ونزوئلا را مخفی کند.

آقای صدر هاشمی نژاد ظاهرا از طریق نهادهایی در سوئیس، ترکیه و بریتیش ویرجین آیلند بیش از ۱۱۵ میلیون دلار وارد نظام مالی آمریکا کرد تا روابطش با ایران پنهان بماند.

جفری برمن، دادستان منهتن، می گوید: «بازداشت صدر نشان دهنده کارآیی جدی تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران است و این که ناقضان رسوا شده و تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.»

علی صدر هاشمی نژاد در ویرجینیا بازداشت و سپس به توطئه برای فریب آمریکا، نقض قوانین تحریم آمریکا، کلاهبرداری و پولشویی متهم شد. وکیل آقای صدر هاشمی نژاد برای اظهارنظر در دسترس نبود.

دولت های ایران و ونزوئلا در سال ۲۰۰۴ موافقت کردند در حوزه های منافع مشترک همکاری کنند. یک سال بعد دو کشور یادداشت تفاهمی را برای ساخت هزاران واحد مسکونی در ونزوئلا امضا کردند.

دادستان ها می گویند «گروه استراتوس» شرکت تحت کنترل صدر و خانواده اش پروژه ساخت ۷ هزار واحد مسکونی در ونزوئلا را به ارزش ۴۷۶ میلیون دلار اداره می کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG