لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۴

مردم ونزوئلا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند


سربازان ارتش ونزوئلا امنیت حوزه های رای گیری در کاراکاس را تامین کردند
سربازان ارتش ونزوئلا امنیت حوزه های رای گیری در کاراکاس را تامین کردند
مردم ونزوئلا روز یکشنبه (۷ اکتبر) برای رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری کشورشان پای صندوق های رای رفتند.تحلیلگران می گویند این جدی ترین انتخاباتی است که رئیس جمهور چپگرای ونزوئلا، هوگو چاوز، طی ۱۴ سال گذشته با آن مواجه است.

نظرسنجی های اولیه حاکی از برتری اندک چاوز نسبت به رقیبش انریکه کاپریلس بوده است.

چاوز همچنان از حمایت قشر کم درآمد و فقیر ونزوئلا برخوردار است و در مقابل کاپریلس نظر مخالفان را به خود جلب کرده است.

انریکه کاپریلس، وکیل ۴۰ ساله ای است که با برگزاری کمپین گسترده محله به محله از عملکرد دولت چاوز درباره مسائلی چون قطع برق، کمبود خوراکی و نرخ بالای قتل در کشور انتقاد کرد.

یکی دیگر از مواردی که در تصمیم گیری رای دهندگان موثر است، وضع سلامتی چاوز است. هوگو چاوز می گوید پس از ابتلا به بیماری سرطان طی سال گذشته، اکنون سلامتی کامل را بازیافته است. جزئیات قطعی درباره سرطان او هرگز علنا اعلام نشد.

اگر چاوز ۵۷ ساله، برای چهارمین بار پیاپی در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا پیروز شود تا سال ۲۰۱۹ در این سمت می ماند. هوگو چاوز منتقد صریح ایالات متحده آمریکا است و از دولت های ضد آمریکا در سراسر جهان حمایت می کند. او میلیون ها دلار از درآمد نفت ونزوئلا را صرف برنامه های اجتماعی اش کرده است.

اگر کاپریلس در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا پیروز شود، پیش بینی می شود که سیاست خارجی این کشور و سیاست اقتصاد دولتی ونزوئلا دچار تغییر اساسی شود. او در کمپین انتخاباتی خود وعده اصلاحات اقتصادی به مردم داده است.

XS
SM
MD
LG