لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

ونزوئلا برای انتخاب رييس جمهوری آماده می شود


رای گيری برای انتخاب رييس جمهوری ونزوئلا روز يکشنبه برگزار می شود. از هم اکنون مکانهایی برای حوزه های رای آماده می شود. انتظار می رود استقبال رای دهندگان از انتخابات، بسيار بالاب اشد.

در آستانه انتخابات رياست جمهوری ونزوئلا ارتش آن کشور به برپايی حوزه های انتخاباتی مشغول شده است و دستگاه های رای گيری کامپيوتری برای آخرين بار امتحان می شوند.

رييس شورای انتخابات ملی ونزوئلا می گويد تمامی مراحل برگزاری انتخابات آزمايش شده و آن کشور آماده است.

روز يکشنبه شهروندان ونزوئلا تصميم ميگيرند که آيا هوگو چاوز برای سومين دور متوالی به رياست جمهوری انتخاب شود يا رقيبش انريکه کاپريلس ۴۰ ساله که وکيلی از جناح راست ميانه است. انتخاباتی که مقام های ونزوئلا تعهد کرده اند شفاف باشد و به اين منظور دويست ناظر بين المللی برای نظارت بر اين انتخابات دعوت شده اند.

نظرسنجی ها نشان داده هوگو چاوز رييس جمهوری ونزوئلا که در يک سال گذشته با بيماری سرطان در مبارزه بوده شانس بيشتری از انريکه کاپريلس دارد. کاپريلس گفته است اگر رئيس جمهور شود رابطه کشورش با جمهوری اسلامی ايران را به سطحی به مراتب پائين تر از سطح زمان چاوز خواهد رساند چون به گفته او ايران و ونزوئلا جز اينکه هر دو عضو اوپک هستند نقطه اشتراکی ندارند.

هر دو نامزد انتخاباتی از مردم خواسته اند در اين انتخابات شرکت کنند و پيش بينی می شود بيش از ۷۹ درصد رای دهندگان در حوزه های انتخاباتی حاضر شوند.
XS
SM
MD
LG