لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

نیکلاس مادورو پیروز انتخابات «غیر دموکراتیک» ونزوئلا شد | واکنش آمریکا


نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا پیروز انتخابات روز یکشنبه این کشور اعلام شد. مخالفان مادورو انتخابات را تحریم کرده بودند و کشورهای مختلف نیز نتیجه آن را محکوم کرده اند.

جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود ایالات متحده نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا را به رسمیت نمی شناسد. به گزارش رویترز، آمریکا به طور فعالانه در نظر دارد تحریم های نفتی علیه ونزوئلا اعمال کند.

مخالفان، مادورو را یک دیکتاتور می دانند. نظرسنجی ها نیز نشان می دهد اکثریت مردم ونزوئلا او را در بروز بحران اقتصادی مقصر می دانند. بسیاری از مردم ونزوئلا در پی بحران اقتصادی در این کشور به کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند. ارزش پول ونزوئلا در دولت مادورو سقوط زیادی کرده است. آمریکا به کشورهایی که میزبان پناهجویان ونزوئلایی است، کمک های مالی پیشنهاد کرده است.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی نوشت، انتخابات ونزوئلا از مشروعیت برخوردار نیست. اسپانیا نیز رهبری انتقادات اتحادیه اروپا از ونزوئلا را بر عهده داشته و روند انتخابات ریاست جمهوری این کشور را خلاف استانداردهای اولیه یک دموکراسی توصیف کرد. نخست وزیر اسپانیا گفته است کشورش به همراه شریکان اروپایی روی واکنشی مناسب به ونزوئلا کار خواهد کرد.

نیکلاس مادورو، ۵۵ ساله، در پی اعلام پیروزی در انتخابات برای شش سال دیگر قدرت را در دست نگه می دارد. او پیروزی در انتخابات را پیروزی علیه «امپریالیسم» توصیف کرد، اما رقیب اصلی او نتیجه انتخابات را به رسمیت نشناخته و از «بی قاعدگی ها» در انتخابات سخن گفته است.

دو رهبر اصلی اپوزیسیون عمده ونزوئلا از شرکت در انتخابات منع شده بودند و به همین خاطر اپوزیسیون انتخابات را تحریم کرده بودند. مقامات ونزوئلا نیز احزاب را منع کرده بودند که از نام اپوزیسیون اصلی در تبلیغات انتخاباتی استفاده نکنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، میزان مشارکت در انتخابات ونزوئلا کمتر از ۵۰ درصد بوده است. در پی انتخابات، هزاران نفر از حامیان مادورو در خیابان های نزدیک کاخ ریاست جمهوری خوشحالی کردند و رقصیدند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چند روز قبل رئیس حزب سوسیالیست ونزوئلا را، که از متحدان اصلی مادورو است، به فهرست مقام هایی اضافه کرد که هدف تحریم های مالی قرار دارند.

واشنگتن، رئیس حزب سوسیالیست ونزوئلا را به قاچاق مواد مخدر و اختلاس متهم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG