لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

رئیس جمهوری ونزوئلا خواهان گفتگو با آمریکا شدشش ماه بعد از بحران اقتصادی و فشار تحریم ها، «نیکولاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلادر یک پیام توئیتری از پرزیدنت ترامپ خواست برای حل اختلافها دو طرف به گفتگو روی بیاورند.

مادورو با نقل بخشی از پیام توئیتری دونالد ترامپ در دوران مبارزه انتخاباتی ریاست جمهوری که گفته بود سیاست او عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر خواهد بود، از همتای آمریکائی خواسته است پای آن وعده بایستد و برنامه گفتگو را جایگزین آنچه «سیاست تهاجمی» نامید، سازد.

مادورو افزود هر زمان و مکانی را که آقای ترامپ تعیین کند وی آماده حضور و گفتگو خواهد بود.

به گزارش ان پی آر، این پیشنهاد شاخه زیتون از سوی مادورو درست یک هفته پس از آن ارائه می شود که گفته شد از حضور وی در نشست سران کشورهای قاره آمریکا استقبال نخواهد شد.

در نشست سران کشورها ی قاره آمریکا که به میزبانی پرو در ماه آوریل برگزار می شود از مادورو دعوت به عمل نیامده است.

این اقدام در اعتراض به تصمیم مادورو دایر بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش از زمان مقرر، یک هفته پس از برگزاری نشست پرو ست که دیوان عالی طرفدار مادورو، نامزدهای حزب مخالف وی را از شرکت درآن انتخابات محروم کرده است.

هر دوی این اقدامها پیشاپیش محکوم شده و گفته شده است که هدف مادورو تقلب در انتخابات است.

دولت ترامپ رژیم مادورو را دیکتاتوری خوانده و تحریمهائی را علیه وی و رژیم او وضع کرده و پیشاپیش اعلام کرده است نتیجه چنان انتخاباتی را به رسمیت نخواهد شناخت.

پیام مذاکره مادورو به ترامپ همزمان شده است با اقدام تازه دولت وی در پیش فروش «پول دیجیتالی» در اینترنت و قرار دادن نفت و طلا و الماس کشور به عنوان پشتوانه این پول.

مادورو اقدام خود را یک نوآوری در عرصه مالی در قرن بیست و یکم خوانده است اما منتقدان اقدام او را یک کلاهبرداری آشکار و شیادی در فروش بشکه های نفتی می دانند که هنوز نه کشف شده است و نه استخراج.

ناظران این تلاش رژیم مادورو را تلاشی از روی ناچاری و استیصال خوانده و می گویند اقتصاد این کشور نفتخیز دربدترین وضعیت بحران تاریخی خود قرار دارد و به گفته بلومبرگ تنها طی ۱۲ هفته قیمت برخی کالاها در ونزوئلا ۷۱۸ در صد افزایش داشته است که اگر بخواهیم نرخ سالانه تورم کشور را حساب کنیم با رقم باورنکردنی ۴۴۸۰۲۵ در صد رو به رو می شویم.

کمبود مواد غذائی و دارو در ونزوئلا مردم کشوررا ناچار کرده است برای تهیه این اقلام به کلمبیا، کشور همسایه هجوم ببرند.

پرزیدنت ترامپ هنوز پاسخ توئیتر مادورو را نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG