لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

ادعای مادورو درباره حمله به پایگاه نظامی در مرکز ونزوئلا: خارجی‌ها حمایت کردند


نظامیان در کنار پرتره سیمون بولیوار قهرمان ملی و همچنین هوگو چاوز رئیس جمهوری سابق ونزوئلا
نظامیان در کنار پرتره سیمون بولیوار قهرمان ملی و همچنین هوگو چاوز رئیس جمهوری سابق ونزوئلا

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا حمله مسلحانه به یک پایگاه نظامی در مرکز آن کشور را یک اقدام تروریستی با حمایت مالی آمریکا و کلمبیا عنوان کرد.

آقای مادورو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت ارتش ونزوئلا حمله ای را که توسط یک افسر نظامی سابق طراحی و هدایت شده بود خنثی کرد. دستکم یک نفر در درگیری مسلحانه روز یکشنبه در نزدیکی شهر والنسیا جان خود را از دست داد.

ادعای آقای مادورو در حالی است که ایالات متحده و برخی دیگر کشورهای منطقه به نقض حقوق بشر و حقوق معترضان از سوی دولت وی اعتراض دارند.

اپوزیسیون ونزوئلا دولت مادورو را به تلاش برای تغییر قانون اساسی در جهت ابقا و افزایش قدرت رئیس جمهوری متهم می کنند.

روز دوشنبه، نیکلاس مادورو و دیگر مقام های ونزوئلا گفتند نزدیک به ۲۰ نفر در حمله به پایگاه نظامی پاراماکی شرکت داشتند که نیمی از آنها پیش از ورود یگان های پشتیبانی نظامی پا به فرار گذاشتند و جستجو برای یافتن آن ها ادامه دارد. همه افرادی که در حمله مذکور دست داشتند غیرنظامی بودند به غیر از یک ارتشی فراری که دستگیر شده است.

یک افسر نظامی پیشین ونزوئلا پیشتر با انتشار تصاویر ویدئویی از خود و شماری دیگر در یونیفرم نظامی بر روی شبکه های اجتماعی علیه آنچه ظلم مرگبار مادورو خواند اعلام قیام کرده بود.

ونزوئلا در ماه های اخیر دستخوش آشوب سیاسی و اجتماعی فزاینده ای بوده که هفته گذشته با برگزاری انتخابات مجمع ملی قانون اساسی آن کشور اوجی تازه به خود گرفت.

در ناآرامی های چهار ماه گذشته در ونزوئلا بیش از ۱۲۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG