لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۷

وزیر کشور فرانسه از قانون ممنوعیت روبنده دفاع کرد


بر اساس قانون فرانسه، مخفی کردن چهره و استفاده از روبنده برای زنان مسلمان مقیم این کشور ممنوع است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است وزیر کشور فرانسه روز دوشنبه از قانون ممنوعیت بر سر داشتن روبنده در اماکن عمومی دفاع کرده است.

اقدام پلیس برای تفتیش یک زن مسلمان که روبنده داشت، باعث شورش های شبانه در نزدیکی پاریس شد و به تنش های موجود در مناطق مهاجرنشین حومه پایتخت فرانسه دامن زد.

براساس قانون فرانسه که دولت محافظه کار پیشین نیکولا سرکوزی در سال ٢٠١٠ تصویب کرد، مخفی کردن چهره و به صورت گذاشتن روبنده برای زنان مسلمان مقیم این کشور ممنوع است.

وزیر کشور فرانسه از اقدام پلیس کشور برای تفتیش یک زوج در حومه پاریس دفاع کرده است. او تصریح کرده است که قانون ممنوعیت پوشاندن چهره به نفع زنان است. او گفته است این نوع پوشش با همه سنت ها و ارزش های فرانسه مغایرت دارد و هیچ ارتباطی با فرهنگ فرانسه ندارد.

اقدام جمعه شب پلیس فرانسه، به شورش های شبانه، درگیری مردم منطقه با نیروهای دولتی ، پرتاب سنگ و به آتش کشیدن ساختمان های منطقه منتهی شد. شش نفر در این خشونت ها بازداشت شدند.

فرانسه با حدود ٥ میلیون مسلمان بزرگترین جمعیت مسلمانان در کشورهای اروپایی را دارد. براساس آمار وزارت کشور فرانسه، بین ٤٠٠ تا ٢ هزار زن مسلمان مقیم این کشور هنوز روبنده به چهره می گذارند و فقط تعداد اندکی به این دلیل ناچار به پرداخت جریمه نقدی شده اند.
XS
SM
MD
LG