لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

پوشش روبنده هنگام ادای سوگند وفاداری کانادا ممنوع شد


پوشش روبنده هنگام ادای سوگند وفاداری کانادا ممنوع شد
پوشش روبنده هنگام ادای سوگند وفاداری کانادا ممنوع شد

دولت کانادا پوشیدن هرگونه نقاب و روبنده به هنگام ادای سوگند وفاداری برای اخذ حق شهروندی این کشور را ممنوع کرد.

این قانون از هم اکنون به اجرا درآمده است.

بنا به این حکم زنان مسلمان باید هنگام ادای سوگند وفاداری برای اخذ تابعیت کانادا پوشش هایی چون برقع و روبنده را بردارند. قضات کانادا نیز وظیفه دارند حین اجرای مراسم سوگند این قانون را به اجرا گذارند.

جیسون کنی، وزیر مهاجرت دولت فدرال کانادا در این باره گفت: «سوگند وفاداری نشان آن است که شما به همگان اعلام می کنید که به خانواده کانادا می پیوندید و این امر باید آزادانه و آشکار رخ دهد». او داشن حق پوشیدن برقع و روبنده را برای زنان حین ادای سوگند وفاداری «عجیب» خواند.

کنی گفت نمی توان پذیرفت که پوشش روبنده و برقع بر پایه تعالیم دین اسلام برای زنان اجباری باشد زیرا این آیین از زنان می خواهد که هنگام اجرای مراسم حج و زیارت مکه از پوشیدن صورت خود خودداری کنند.

وزیر مهاجرت کانادا گفت:« این (پوشیدن روبنده) یک سنت فرهنگی ست که نمایانگر دیدگاه خاصی نسبت به زنان است و این دیدگاه در کانادا غیر قابل قبول است. ما می خواهیم زنان درکانادا اعضای کامل وبرابر این جامعه باشند و برای شروع، مراسم ادای سوگند وفاداری بهترین مکان است.»

در بخشنامه ای که در تارنمای این وزارت خانه منتشر شده آمده است « افراد باید حین ادای سوگند دیده شوند وگرنه اخذ تابعیت کانادایی برایشان میسر نخواهد بود. افرادی که از اجرای این قانون سرباز زنند می توانند تنها یک بار دیگر برای ادای سوگند در مراسم حاضر شوند.»

کنی در این باره افزود زنانی که حین اجرای مراسم از برداشتن روبنده خودداری کنند، می توانند اقامت دائم کانادا را حفظ کنند.

سوگند وفاداری آخرین گامی ست که برای عبور از اقامت دایم کانادا و اخذ شهروندی این کشور برداشته می شود.

افرادی که از اقامت دائم کانادا برخوردارند می توانند در کانادا زندگی کنند، ولی از داشتن حق رای محروم خواهند بود.

کنی گفت برخی از اعضای پارلمان و قضات مهاجرت و شهروندی شکایت کرده اند که پوشش روبنده حصول اطمینان از ادای سوگند وفاداری توسط متقاضی را بسیار دشوار می سازد.

وی خاطرنشان کرده است «ما نمی توانیم دو گونه شهروند کانادایی داشته باشیم.شهروندی کانادا تنها داشتن حق رای وگذرنامه نیست. ادای سوگند باید آزادانه و آشکار صورت گیرد».

در همین رابطه جولین ویلیامز، سخنگوی «شورای روابط اسلامی آمریکایی کانادا» گفت این گروه از اعلام چنین خبری بهت زده شده است. وی افزود استدلال کنی مبنی براینکه در اسلام پوشیدن برقع و روبنده اجباری نیست به آنها اجازه نمی دهد که از حقوق انسانی و شهروندی کانادا سرپیچی کنند.

ویلیامز با اشاره به حق آزادی مذهب در قوانین کانادا و آزادی زنان در انتخاب پوشش تا جایی که به دیگران آزاری نرساند، گفت: «من فکر نمی کنم هیچ چیزی مانند گرفتن حق انتخاب به برابری زنان در جامعه آسیب برساند. این تنها یک بازی سیاسی بود که گروهی از زنان آسیب پذیر هزینه آن را پرداختند.»

XS
SM
MD
LG