لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۳

پخش زنده عمل عقیم سازی در روز جهانی وازکتومی


لوگوی روز جهانی وازکتومی، ۲۰۱۴. سازمان ملل افزایش جمعیت را از عوامل کلیدی گرم شدن زمین اعلام کرده است
لوگوی روز جهانی وازکتومی، ۲۰۱۴. سازمان ملل افزایش جمعیت را از عوامل کلیدی گرم شدن زمین اعلام کرده است

روز جمعه ۷ نوامبر، در ساعت ۹ و سی دقیقه صبح به وقت واشنگتن (پنج بعداز ظهر در ایران) هرکس که بخواهد می تواند شاهد عمل وازکتومی ۲۸ مرد اهل نقاط مختلف جهان باشد. شوخی نیست. باور کنید.

این عمل بخشی از برنامه های روز جهانی وازکتومی یا عمل عقیم سازی مردان است که جمعی از فعالان بهداشتی برای آشنا کردن مردان با این عمل به آن دست می زنند.

این دومین بار است که چنین برنامه ای در جهان برگزار می شود و سازمان دهندگان آن می گویند ۲۵۰ پزشک در ۳۰ کشور جهان در این روز به مدت ۲۴ ساعت هر قدر که بتوانند عمل وازکتومی انجام می دهند.

شاید این خبر لرزه هراس بر بدن بسیاری از مردان بیندازد. اما نترسید. وازکتومی عمل چندان مهمی نیست.و تازه، بار کنترل بارداری هنوز و همچنان بر دوش زنان است. با آن که راه حل عمل جراحی برای زنان و مردان به یکسان وجود دارد اما عمل بستن لوله های تخمدان که برای عقیم کردن زنان است، بسیار بیشتر از وازکتومی در میان مردان انجام می گیرد. حال آن که بستن لوله ها برای سلامت زنان بسیار خطرناک تر از وازکتومی برای مردان است.

وازکتومی برای مردانی که دیگر نمی خواهند بچه دار شوند یا اصلاً بچه نمی خواهند بسیار مفید است. دکتر داگ استاین، که بیش از ۳۳ هزار عمل وازکتومی انجام داده و از بنیان گذاران روز جهانی وازکتومی است، در بیانیه ای که به این مناسبت منتشر کرده آورده است: «هدف ما از تعیین روز جهانی وازکتومی آن است که معتقدیم مردان باید در طرح های تنظیم خانواده مسئولیت بیشتری برعهده گیرند؛ و می خواهیم همه بدانند که این عمل چه اندازه آسان است. وازکتومی از بارداری های ناخواسته بیش از هرگونه و هر شکل روش پیشگیری از بارداری جلوگیری می کند.». این بیانیه می افزاید: «وازکتومی یرای سلامت زنان، کودکان و سیاره ما عملی است که برای هر دو طرف برد می آورد.»

جمعیت و گرمایش زمین

در واقع ابتکار برانگیختن شمار هرچه بیشتر مردان به انجام دادن عمل وازکتومی تأثیرمهمی بر عواقب زیست محیطی سیاره زمین دارد. سازمان ملل در گزارشی با عنوان «رابطه جمعیت، فقر و توسعه» بر بالارفتن شدید گرمایش زمین بر اثرافزایش جمعیت تاکید کرده و شرکت مؤثرتر مردان در تنظیم خانواده را دارای نقشی کلیدی در مهار کردن گرم شدن زمین دانسته است. این گزارش می نویسد: «بیشتر مشکلات زیست محیطی و از جمله عواقب ناشی از گرم شدن زمین، با رشد جمعیت تشدید می شود.از همین رو رسیدن جمعیت فعلی زمین به ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر و این که هر سال ۷۸ میلیون نفر به این جمعیت افزوده می شود عواقب ناگواری درپی دارد».

این گزارش می افزاید: «در کشورهایی که کنترل زنان بر بدن خود و دسترسی آنان به بهداشت بارداری را تضمین کرده اند، زنان خواستار داشتن خانواده های کم جمعیت اند. اما در کشورهای فقیر، بیش از ۲۰۰ میلیون زن می خواهند بارداری بعدی را به تأخیر بیندازند یا اساساً باردار نشوند اما به دلیل نابرابری های جنسیتی و یا عدم دسترسی به اطلاعات یا خدمات لازم، از عهده این کار بر نمی آیند. »

به این ترتیب عمل فرزندآوری دیگر امری خصوصی نیست و به موضوعی جهانی تبدیل شده است که سرنوشت کره زمین را تهدید می کند.

ایران و تنظیم خانواده

در حالی که جهان روز به روز بیشتر در امر کنترل جمعیت و تنظیم خانواده هماهنگ می شود حکومت جمهوری اسلامی دراین کنسرت ساز مخالف سر داده است. تشویق خانواده ها به داشتن فرزند بیشتر از دوران محمود احمدی نژاد آغاز شد. او در روز ۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ در مراسم روز ملی شوراها در تهران گفت اجرای شعار «دو بچه کافی است» سبب خواهد شد که «۴۰ سال دیگر نامی از ملت ایران باقی نماند».

محمود احمدی نژاد با موضع گیری در برابر مدافعان سیاست رسمی تنظیم خانواده وقت، که آن را تشدید فقر و عقب افتادگی بیشتر می دانستند گفت: « کسی نمی تواند مردم را وادار به چیزی بکند، مردم می خواهند بچه دار شوند و خدا روزی را می دهد، عده ای با حرف های روشنفکری عزا گرفته اند.» احمدی نژاد در این سخنرانی، سیاست تنظیم خانواده و قانون کنترل جمعیت در ایران را پیروی «چشم بسته» از غرب توصیف کرد و با پیش کشیدن تشویق های مالی برای فرزندان بیشتر، افزود: «در این ارتباط قانون وضع کردند و گفتند که سه بچه را بیشتر بیمه نمی کنیم، در صورتی که نگاه و اعتقاد ما با آنها فرق می کند و معیارهای ما با آنها متفاوت است.» او در ماه های پایانی حکومتش مرخصی زایمان زنان را از سه ماه به نه ماه افزایش داد و از طرح آتیه مهر خبر داد.

سخنان احمدی نژاد با مخالفت گسترده کارشناسان روبرو شد. حتی عده ای از نمایندگان مجلس نیز آن را مخالفت با سیاست های نظام تعبیر کردند. اما چندی بعد، حمایت آیت الله خامنه ای از مواضع احمدی نژاد درتشویق به حذف کنترل جمعیت، به کارزار پایان داد.

اقای خامنه ای با ابراز نگرانی از پیر شدن جمعیت گفت ایران باید به جای ۷۵ میلیون دست کم ۱۵۰ میلیون نفر جمعیت داشته باشد. او همچنین قانون قبلی را که در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی تصویب شده و در دوران محمد خاتمی ادامه یافته بود، غلط شمرد و خواستار تغییر آن شد. و درپی آن این لایحه با قید دوفوریت وارد مجلس شد.

مجلس در خرداد ۱۳۹۲، در آخرین روزهای ریاست جمهوری احمدی نژاد، این سیاست را به قانون تبدیل و برای اجرا به دولت ابلاغ کرد. ماده واحده قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده می گوید: «... کلیه محدودیت های مقرر در قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب ۲۶ /۲ /۱۳۷۲ و اصلاحات آن و سایر قوانین که بر اساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان انان ایجاد شده است لغو می شود».

این قانون در دوران حسن روحانی به مرحله اجرا رسید. و روز ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ وزارت بهداشت ایران، جراحی های پیشگیری از بارداری را از حوزه خدمات عمومی در ایران حذف کرد و به این ترتیب دوعمل وازکتومی و توبکتومی(عقیم سازی زنان) درایران ممنوع شد.

وزارت بهداشت اعلام کرد:«از آنجا که روش‌های جراحی پیشگیری از بارداری به میزان زیادی برگشت ناپذیرند و البته هزینه زیادی هم به دنبال دارند، از سیکل عمومی ارائه خدمات حذف شده و تنها در صورت تشخیص و تایید کمیته‌های تخصصی مربوطه در دانشگاه‌ها، قابل بررسی است».

اما طرف داران روز جهانی وازکتومی با تشویق مردان به انجام دادن این عمل امیدوارند بتوانند جمعیت جهان را مهار کنند.

روز جمعه از این تماشا غافل نشوید.

XS
SM
MD
LG