لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۳

مجلس: انجام عمل وازکتومی، تخلف پزشکی است


مجلس ایران در ادامه تصویب جزئیات «طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش جمعیت»، هرگونه عمل جراحی منجر به پیشگیری دائم از بارداری را به جز در مواردی که به تهدید سلامت مربوط باشد، ممنوع دانست.

در این قانون، که روز یکشنبه، به تصویب اکثریت نمایندگان مجلس رسید، پزشکان و کادر پزشکی که این قانون را رعایت نکنند، مرتکب خلاف شده‌اند و طبق قوانین نظام پزشکی مجازات خواهند شد.

مجلس ایران تیرماه گذشته، در تصویب جزئیات این طرح، برای انجام عمل جراحی پیشگیری از بارداری که منجر به ناباروری دائمی شود(وازکتومی و توبکتومی)، ۲ تا ۵ سال زندان در نظر گرفته بود. این طرح، با انتقادهایی از سوی رسانه‌ها و کارشناسان روبرو شد و دولت نیز با انتقاد از آن اعلام کرد که اجرای چنین مصوبه‌ای ممکن نیست. سرانجام، طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون بهداشت بازگشت.

بدین ترتیب مجلس روز یکشنبه، مصوبه پیشین خود را با اصلاحاتی دوباره به رای گذاشت به این صورت که مجازات حبس برای کسانی که دست به جراحی پیشگیری از بارداری زده‌اند، حذف شده است و جای آن را مجازات‌های حرفه‌ای برای پزشکان و تیم پزشکی که این عمل را انجام می‌دهند در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه مجلس برای جراحی‌هایی که به خاطر سلامت بیمار انجام شده باشد، استثنا قائل شده است.

تبلیغ برای پیشگیری از بارداری ممنوع

نمایندگان همچنین در ادامه تصویب این طرح، هرگونه تبلیغ درباره پیشگیری از بارداری را در رسانه‌های ایران ممنوع کردند. در این بخش نیز مواردی که مربوط به حفاظت از سلامت کودک و والدین باشد، استثنا شده است.

همچنین، قانون تنظیم خانواده و جمعیت نیز که سال ۱۳۷۲ خورشیدی تصویب و برای جلوگیری از افزایش شدید جمعیت ایران به اجرا گذاشته بود، روز یکشنبه در جریان تصویب طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش جمعیت، توسط نمایندگان مجلس منسوخ شد تا از این پس، طرح جدید معیار تصمیم گیری برای تعداد فرزندان باشد.

تلاش مجلس برای تصویب طرحی به منظور افزایش باروری پس از آن آغاز شد که رهبر جمهوری اسلامی، تاکید کرد که جمعیت ایران دست کم باید دو برابر جمعیت حاضر کشور باشد. علی خامنه‌ای طی سالهای اخیر بارها بر تلاش برای افزایش جمعیت ایران تاکید کرده و از این که سال ۱۳۷۲ با اجرای قانون تنظیم خانواده مخالفت نکرد، ابراز پشیمانی کرده است.

XS
SM
MD
LG