لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

سانفرانسیسکو مصرف سیگار الکترونیکی را ممنوع می‌کند؛ این سیگار هم به قلب آسیب می‌زند


مصرف سیگارهای الکترونیکی در بین نوجوانان در آمریکا در یک سال گذشته، یک افزایش جهشی داشته است.
مصرف سیگارهای الکترونیکی در بین نوجوانان در آمریکا در یک سال گذشته، یک افزایش جهشی داشته است.

مقامات شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا، هفته پیش به اتفاق آراء به ممنوع کردن فروش سیگارهای الکترونیک در این شهر رأی دادند. البته هنوز یک رأی گیری نهایی مانده است، ولی اگر این لایحه تصویب شود، سانفرانسیسکو را اولین شهری می کند که فروش سیگارهای الکترونیک در آن غیرقانونی خواهد بود.

بنا به گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا، سال گذشته، بیش از ۳.۶ میلیون دانش آموز دبیرستانی و تحصیلات دوره متوسطه از سیگارهای الکترونیکی مصرف می کردند که در بین شاگردان دبیرستانی نزدیک به ۸۰ درصد و در بین شاگردان دوره متوسطه نزدیک به ۵۰ درصد، از سال قبل از این، افزایش یافته بود.

دانشمندان هنوز اطلاعات زیادی نسبت به تأثیرات استعمال دخانیات از طریق سیگارهای الکترونیکی را ندارند ولی هر روز با موارد جدیدی آشنا می شوند.

دکتر «دنیل کانکلین»، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه لوئیزویل در ایالت کنتاکی آمریکا است که بر روی تأثیرات مصرف سیگارهای الکترونیکی بر روی دستگاه گردش خون مطالعه می کند. او می گوید: «شخصاً، فکر می کنم هر کسی که شاهد افزایش مصرف سیگارهای الکترونیکی در بین نوجوانان است باید نگران پیامدهای آن، در طولانی مدت باشد ... چون ما از خطراتی که بر سلامت یک فرد می گذارد مطلع نیستیم.»

تیم پژوهشی دکتر کانکلین، تأثیرات سیگارهای الکترونیکی را بر روی موش های آزمایشگاهی مورد مطالعه قرار می دهد، پروژه ای که از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا حمایت مالی می شود.

به گفته دکتر کانکلین، اگر مصرف سیگارهای الکترونیکی قدمی برای ترک سیگارهای معمولی باشد، عالی است. ولی به عقیده او با آنچه در آمریکا دیده، این کار موفقیت آمیز نبوده است. او می گوید: «و اگر سیگار معمولی را کاملاً با سیگار الکترونیکی جایگزین کنند، هنوز خطر سلامت وجود دارد. چون از خطرات سیگارهای الکترونیک آگاه نیستیم.»

دکتر کانکلین معتقد است که شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف از سیگارهای الکترونیکی می تواند برای سلامت قلب مضر باشد، و این تنها از نتیجه مطالعات بر حیوانات آزمایشگاهی نبوده است.

وی می افزاید: «شماری از پژوهش های متعدد در سراسر جهان هست که نشان می دهند مصرف زیاده از حد از دخانیات از طریق سیگارهای الکترونیکی حتی در افراد غیر سیگاری که در مقابل دود آن قرار می گیرند، به طور موقت، همان آسیبی را به رگ های خونی می زند که مصرف دخانیات از طریق دود کردن سیگارهای معمولی می زنند، و این نگران کننده است.»

دکتر کانکلین و تیم پژوهشی اش امیدوار هستند که به زودی اطلاعات بیشتری از این وسیله جدید استعمال دخانیات پیدا کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG