لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

ایران: هواپیمای آمریکایی در مهرآباد در اجاره غناست


سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز جمعه در واکنش به اخبار منتشر شده درباره فرود یک فروند هواپیمایی آمریکایی در تهران، اعلام کرد که هواپیمای یادشده در مالکیت آمریکا بوده اما در اجاره ریاست جمهوری غناست.

به گزارش ایرنا، مرضیه افخم گفت این هواپیما حامل یک هیات عالی رتبه از کشور غنا بوده که ریاست آن را برادر رییس جمهوری آن کشور به عهده داشت و هیچ یک از خدمه آن نیز آمریکایی نبودند.

روزنامه نیویورک تایمز پیشتر از فرود یک هواپیمای متعلق به بانک ایالتی یوتا در فرودگاه مهرآباد تهران خبر داده بود.
مسئولان بانک یوتا از فرود این هواپیما در تهران اظهار بی اطلاعی کرده اند. این بانک آمریکایی، که به نوشته نیویورک تایمز صاحب بیش از یک هزار فروند هواپیماست، به بازرگانان خدمات ارائه می دهد.

دفتر کنترل دارایی های خارجی در وزارت خزانه داری آمریکا، که مجری تحریم ها علیه ایران است، از اظهار نظر درباره حضور این هواپیما در ایران خودداری کرده است. بر اساس قوانین ایالات متحده آمریکا، هر هواپیمای آمریکایی معمولاً نیاز به اخذ اجازه از وزارت خزانه داری برای رفتن به ایران دارد.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز این هواپیما که پرچم آمریکا روی آن دیده می شود، صبح روز سه شنبه در مهرآباد فرود آمده و در معرض دید عموم قرار دارد. این گزارش می افزاید، فرود هواپیمای بانک یوتا در کشوری که با ممنوعیت های بازرگانی از سوی کشورهای آمریکایی و اروپایی قرار دارد، امری عجیب است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، هیات غنایی پس از دیدار با تعدادی از مقام های ایرانی، روز پنجشنبه تهران را ترک کرده است. این در حالی است که مدیر کل فرودگاه بین المللی مهرآباد به خبرگزاری فارس گفته بود هیچ اطلاعی در این باره ندارد.
XS
SM
MD
LG