لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۴

خروج هیات مذاکره کننده آمریکا از پاکستان


در پی ناکامی و توقف مذاکرات بین مقامات ایالات متحده و پاکستان در اسلام آباد، پیرامون بازگشایی مسیر تامین تدارکات نیروهای ناتو به افغانستان از خاک پاکستان، ایالات متحده هیات مذاکره کننده خود را از پاکستان فرا خواند.

جرج لیتل، سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه به خبرنگاران گفت برخی از اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا طی روزهای اخیر پاکستان را ترک کرده اند و تعدادی دیگری نیز به زودی از این کشور خارج خواهند شد. او گفت «با وجودی که مسئله حل و فصل نشده است، اما ما به گفتگو ادامه خواهیم داد. مذاکرات شکست نخورده است».

در پی حمله اشتباهی هوایی نیروهای ایالات متحده در نزدیکی مرز افغانستان در ماه نوامبر سال گذشته که به کشته شدن ٢٤ نفر از نیروی نظامی پاکستان منتهی شد، اسلام آباد خطوط زمینی مسیر تامین تدارکات ناتو به افغانستان را مسدود کرد.

در پی حمله مرزی، مقامات پاکستان خواستار پوزش خواهی رسمی آمریکا شدند. اما واشنگتن فقط تسلیت گفت و اسلام آباد نیز با قطع مسیرهای ارتباطی تدارکات ناتو تلافی کرد. ایالات متحده نیز کمک نظامی ٣ میلیارد دلاری را که به پاکستان وعده داده بود، قطع کرد و مناسبات واشنگتن و اسلام آباد متشنج شد.

این حمله همچنین سبب شد که پارلمان پاکستان آینده مناسبات و همکاری خود با ایالات متحده را مورد بازبینی قرار دهد و نمایندگان کنگره ایالات متحده خواهان توقف حمله های هوایی هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده در خاک پاکستان شدند.

مقامات ایالات متحده امیدوار بودند که پاکستان این مسیرها را پیش از اجلاس ماه گذشته ناتو در مورد افغانستان بازگشایی کند.

سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه گفت خروج تیم مذاکره کننده ایالات متحده از پاکستان «برای مدت کوتاهی» خواهد بود و نباید به عنوان نشانه ای از عدم تمایل ما به ادامه گفتگو در این مورد با مقامات پاکستان تعبیر شود».

لیتل گفت: «ما به مدت چندین هفته تیمی در پاکستان داشتیم که پیرامون این مسئله با مقامات پاکستان همکاری می کردند، ما کماکان در مورد این مسئله با پاکستان در تماس خواهیم بود تا راهکاری برای این موضوع بیابیم.»
XS
SM
MD
LG