لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۰

دویستمین سالگرد «جنگ فراموش شده» آمریکا


توپ هایی که امروز در فورت مک هنری در ایالت مریلند ایالات متحده شلیک می شوند، برای جلب توجه گردشگران است. اما حدود دویست سال پیش و زمانی که ده ها کشتی بریتانیایی برج و باروی شهر در بندر بالتیمور را بمباران کردند، شرایط جدی تر بود.

وینسنت ویس، رئیس دپارتمان تاریخ شناسی این برج می گوید: «باران سیل آسایی می بارید و باد شدیدی می وزید. بر سر برج موشک می بارید و بمب ها منفجر می شدند. انعکاس صدای انفجارها به گوش می رسید و مناطق اطراف برج به لرزه درآمده بود.»

معروف ترین درگیری آمریکا با بریتانیا چندین دهه پیش از «جنگ استقلال» به وقوع پیوست. مردم آمریکا هر سال چهارم ژوییه، روز انتشار «اعلامیه استقلال» را که در چهارم ژوییه ١٧٧٦ صادر شد جشن می گیرند. این روز سرآغاز یک جنگ هفت ساله بود.

بسیاری از مردم آمریکا با کارزاری که در طی «جنگ ١٨١٢» علیه برتیانیا به راه افتاد (و در اوج آن به «جنگ بالتیمور» معروف شد) آشنایی ندارند.
امروز ایالات متحده یادبود دویستمین سالگرد این جنگ را برگزار می کند. بعضی از تاریخ شناسان به ویژه افراد مقیم مریلند مشتاق هستند تا مردم بیشتر با این جنگ و تاثیر آن در استقلال آمریکا آشنا شوند.

بمباران شهر توسط نیروهای بریتانیایی در «جنگ بالتیمور» در سال ۱۸۱۴، ۲۵ ساعت طول کشید و به عنوان نقطه عطفی در جنگی تلقی می شد که دو سال پیش از آن در منطقه مرزی آمریکا و کانادا به وقوع پیوسته بود.

برت کومرو، رئیس «انجمن تاریخی مریلند» می گوید: «ما تصور می کردیم که کانادایی ها دوست داشته باشند بخشی از آمریکا محسوب شوند و از زیر سلطه استعمار بریتانیا خارج شوند. اما زمانی که (آمریکایی ها) واقعاً نیروهای ارتش بریتانیا را مورد حمله قرار دادند، خیلی زود فهمیدند که کانادایی ها علاقه ای ندارند که زیر یوغ آمریکا باشند.»

اعلان جنگ ایالات متحده علیه بریتانیا دلایل دیگری نیز داشت. نیروی دریایی بریتانیا کشتی های آمریکایی را توقیف می کرد و اعضای خدمه آن را به اسارت درمی آورد تا در کشتی های جنگی خود به کار گیرد.

کومرو می گوید «ما کشتی های تجاری را به جنگ می فرستادیم چون این منطقه برای ساخت کشتی بسیار مناسب بود. آن ها از این کشتی ها به نیروهای بریتانیایی حمله می کردند.»

کشتی های بریتانیایی روز ١٣ سپتامبر ١٨١٤ در تلاشی به هدف تسخیر این شهر به فورت مک هنری حمله کردند.

بخش بزرگی از جزئیات این جنگ به همت فرانسیس اسکات کی، وکیل آمریکایی ثبت شده است. اسکات کی زمانی که خورشید در حال طلوع بود کارزار را توسط یک عینک جاسوسی از دامنه رودخانه نگاه و ثبت می کرد.

ویس می گوید: «او مطمئن نبود که کدام طرف پیروز جنگ خواهد بود. اما بعد یک پرچم عظیمی را دید که بر فراز برج برافراشته شد و او دریافت که پیروزی اخلاقی بزرگی به دست آمده است و او جزئیات آن را ثبت خواهد کرد. این دست نوشته ها بعدها به پرچم پرستاره معروف شد.»

دست نوشته های شاعرانه فرانسیس کی که به پرچم ملی آمریکا تقدیم شده، در «انجمن تاریخی مریلند» به نمایش گذاشته شده است. کومرو می گوید: «او اشعار را برای آواز نوشت، شعر نبود، آهنگ بود.»

کومرو می گوید این آهنگ به مدت چهل سال محبوب دل های مردم بود و زمانی که با اشعار فرانسیس کی همخوانی شد، به یک آهنگ بسیار پرطرفدار و پرشنونده بدل شد.

در سال ١٩٣١ و زمانی که کنگره تصمیم گرفت ایالات متحده باید سرود ملی داشته باشد، «پرچم پرستاره» به عنوان سرود ملی انتخاب شد.

گردشگران برای شنیدن روایت سرود ملی به فورت مک هنری می آیند اما ویس امیدوار است که بازدیدکنندگان میراث جنگ را نیز به خاطر بسپارند.

او می گوید ما دیگر مستعمره پیشین نبودیم، ما یک کشور بسیار جوان و در آستانه طلوع بودیم.

«پرچم پرستاره»، هم پرچم و هم سرود ملی به نماد ماندگار و قدرتمند آن خوش بینی بدل شده است.
XS
SM
MD
LG