لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

ابراز نگرانی «کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذهبی» از اجرای قوانین سخت‌گیرانه به بهانه «توهین به مقدسات»


کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی
کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی

کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی خواستار کاهش و توقف احکام سخت‌گیرانه به بهانه «توهین به مقدسات» در سراسر جهان شد.

این کمیسیون، هشتم ماه مه در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از اجرای قوانین توهین به مقدسات در سراسر جهان، افزایش تلاش‌ها برای تصویب قوانین سختگیرانه‌تر در این زمینه را محکوم کرد.

نوری تورکل، رئیس این کمیسیون گفت: «تعقیب‌های قانونی و مجازات‌های مربوط به توهین به مقدسات، نشان‌دهنده بی‌توجهی آشکار به حقوق بشر و اغلب با هدف ایجاد تقابل میان اعضای جوامع مذهبی با دیگر افراد جامعه است که باید هر چه زودتر متوقف شود.»

آبراهام کوپر، معاون «رئیس کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی» با اشاره به اعدام دو جوان در ایران به اتهام «توهین به پیامبر اسلام» با وجود اعتراضات بین‌المللی گفت:«مشاهده رواج چنین قوانینی در سطح جهان و میزان تکان‌دهنده اجرای آنها در کشورهایی مانند ایران، پاکستان و روسیه نگران کننده و استفاده از هر قانونی که توهین به مقدسات را جرم می‌داند، نقض فاحش آزادی مذهبی است.»

کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده، یک نهاد دولتی فدرال مستقل و دو‌حزبی است که توسط کنگره ایالات متحده برای نظارت، تجزیه و تحلیل و گزارش آزادی مذهبی در خارج از کشور تأسیس شده است.

این نهاد توصیه‌های سیاست خارجی را به رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه و کنگره ارائه می‌کند و هدف آن جلوگیری از آزار و اذیت مذهبی و ترویج آزادی مذهب و اعتقاد است.

خبرگزاری‌های رسمی در ایران بامداد دوشنبه ۱۸ اردیبهشت گزارش دادند که مقامات قضایی جمهوری اسلامی، «یوسف مهراد» و «صدرالله فاضلی‌زارع» را که گرداننده چند کانال تلگرامی بودند، به اتهام «سب النبی» و «ارتداد» اعدام کرده‌اند.

اجرای این حکم با اعتراض گسترده فعالان در داخل و خارج از ایران روبرو شد.

XS
SM
MD
LG