لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

با بلندپایه ترین زن ایرانی آمریکایی شاغل در دولت کنونی آمریکا‌ آشنا شوید


سحر نوروز زاده بعد از حضور در شورای امنیت ملی کاخ سفید اکنون در وزارت خارجه آمریکا حضور دارد.
سحر نوروز زاده بعد از حضور در شورای امنیت ملی کاخ سفید اکنون در وزارت خارجه آمریکا حضور دارد.

سحر نوروز زاده بلندپایه ترین زن ایرانی-آمریکایی در دولت کنونی آمریکا در گفت و گوئی اختصاصی با ستاره درخشش، مدیر شبکه فارسی صدای آمریکا در پاسخ به پرسشی در باره کانال ارتباطی جاری بین وزرای خارجه ایران و آمریکا از آمادگی دولت آمریکا برای بازگشایی کانال هائی جدید برای گفتگو با ایران خبر داد.

خانم نوروز زاده گفت "دولت آمریکا از این ارتباط استقبال می کند و ما حتی آمادگی برای بازگشایی کانال های بیشتر برای گفتگو با ایران داریم."

خانم نوروز زاده در این گفت و گو در پاسخ به سئوالی دیگر در باره تیم سیاست خارجی جان کری وزیر خارجه آمریکا ، که امور مرتبط با ایران، بخشی از آن است مسئولیت هائی را شرح داد که انجام آنها به عهده اوست.

وی گفت: "من مسئول بخش ایران در تیم سیاست خارجی جان کری، وزیر خارجه هستم."

خانم نوروز زاده افزود: "وظیفه من این است که تحقیق کنم و تحلیل های لازم را برای سیاستگزاری‌های طولانی مدت و استراتژیک انجام داده و پیشنهادات مختلف درباره سیاست خارجه به آقای وزیر ارائه بدهم. "

سحر نوروز زاده (چپ) در یکی از جلسات شورای امنیت ملی در کاخ سفید با حضور پرزیدنت اوباما
سحر نوروز زاده (چپ) در یکی از جلسات شورای امنیت ملی در کاخ سفید با حضور پرزیدنت اوباما

او اولین زن ایرانی-آمریکایی است که مدیریت بخش ایران در شورای امنیت ملی کاخ سفید را بر عهده دارد. تاکنون هیچ زن ایرانی - آمریکایی به چنین مقامی منصوب نشده بود.

شورای امنیت ملی کاخ سفید یکی از مهمترین گروه های مشورتی ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا برای اتخاذ تصمیمات مهم درباره مسایل امنیتی و نظامی و دیپلماتیک است.

خانم نوروز زاده همزمان با عضویت در این شورا، در دفتر پرزیدنت اوباما نیز عضو تیم مسئول گفتگوهای هسته‌ای گروه ۵+۱ با ایران بود.

شورای امنیت ملی آمریکا که به گفته او مرکزی است برای تصمیم گیری ها و مرور بر سیاست خارجی و دیگرموضوع های مرتبط با امنیت ملی، درعین حال نهادی است که پرزیدنت اوباما در آنجا با مشاوران و وزرای خود صحبت و تبادل نظر می کند.

خانم نوروز زاده می گوید نقش او فراهم ساختن زمینه ها و ایجاد هماهنگی‌های لازم بین سازمان‌‌های مختلفی در ارتباط با وظایفشان در مورد ایران است.

او یادآوری می کند که در دوران برگزاری مذاکرات هسته ای در جلسات بیشتری با حضور پرزیدنت اوباما شرکت می کرده است.

سحر نوروززاده: آمریکا آمادگی بازگشایی کانال‌های بیشتر گفتگو با ایران را دارد

خانم نوروززاده در طول دوران خدمت، از آژانس های مختلف دولتی آمریکا از جمله از مدیریت تشکیلات اطلاعات ملی، اف بی آی، مرکز ملی مبارزه با تولید و تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی، وزارت دفاع، و وزارت خارجه آمریکا بارها لوح تقدیر دریافت کرده است.


او همچنین از وزیر دفاع، مدال مبارزه جهانی علیه تروریسم گرفته است.

خانم نوروززاده در حال حاضر در وزارت خارجه آمریکا، عضو گروه سیاستگذاری با تمرکز بر ایران و مسائل مربوط به اجرای توافق هسته‌ای با ایران است.

سحر جزئیات سفره هفت سین را برای جان کری، وزیرخارحه آمریکا توضیح می دهد
سحر جزئیات سفره هفت سین را برای جان کری، وزیرخارحه آمریکا توضیح می دهد

او به چند زبان از جمله فارسی، دری، اسپانیایی و عربی صحبت می کند.

خانم نوروز زاده نخستین زن ایرانی-آمریکایی است که وظیفه سخنگوئی فارسی زبان در وزارت خارجه آمریکا را نیز انجام می دهد.

این پست که نخستین بار پنج سال پیش در آوریل سال ۲۰۱۱ ایجاد شد، مهم ترین مسئولیتش، گفت و گوی مستقیم با مردم ایران است.

XS
SM
MD
LG