لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۷

وزیر خارجه آمریکا: ماندگاری تمامیت ارضی و استقلال اوکراین بیش از پوتین خواهد بود


دیدار آنتونی بلینکن و دنیز شمیهال
دیدار آنتونی بلینکن و دنیز شمیهال

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در ابتدای گفتگوی روز جمعه خود با دنیز شمیهال، نخست وزیر اوکراین گفت:« حضور این مقام ارشد اوکراین در واشنگتن در میانه شرایط جنگی، نشان از آنست که ماندگاری تمامیت ارضی و استقلال اوکراین بیش از ولادیمیر پوتین است.»

نخست وزیر اوکراین در این دیدار، عملکرد دولت روسیه در کشورش را جنایت جنگی خواند و گفت: «ما حمایت جهان را حس می کنیم». او نیازهای اوکراین را تسلیحات و مهمات برای جلوگیری از پیشروی روسیه به سمت کشورهای دموکراتیک اروپا، وضع و اعمال تحریم علیه روسیه، و منابع مالی برشمرد.

دنیز شمیهال، با ابراز اطمینان از این که اوکراین پیروز خواهد شد، چشم اندازی از عزم کشورش در مقابله با متجاوزان ارائه کرد و گفت:« پس از جنگ، طرحهای عالی برای بازسازی کشور خواهیم داشت و در این مسیر به کمکهای مالی جهان نیاز داریم.»

در همین راستا او به ملاقاتهای خود با وزرای دارائی کشورهای شرکت کننده در اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول اشاره کرد.

نخست وزیر اوکراین همچنین بر عزم مردم کشورش برای پیروزی تاکید کرد و گفت:« ۹۶٪ اوکراینی‌ها می خواهند بخشی از جهان متمدن باشند، نه تحت سلطهء اتحاد جماهیر شوروی یا امپراطوری روسیه.»

وزیر خارجه آمریکا نیز قول ادامه کمکهای اقتصادی، نظامی، و بشردوستانه را داد و گفت: «کماکان برای فشار بر روسیه، پایان دادن به جنگ و تقویت ناتو، با متحدین همکاری و هماهنگی خواهیم کرد.»

گفتنی است نخست وزیر اوکراین روز پنج‌شنبه با جو بایدن، رئیس جمهوری، لوید آستین، وزیر دفاع و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دیدار کرده بود.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG