لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

بلینکن:نگران فعالیت «غیرعادی» نظامی روسیه در مرز اوکراین هستیم؛ اعزام دو شناور برای تقویت نیروی دریایی اوکراین


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده می‌‌گوید واشنگتن «در مورد فعالیت نظامی غیرعادی روسیه» در مرز با اوکراین نگرانی‌های واقعی دارد.

آنتونی بلینکن روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه سنگال، گفت: «ما در مورد برخی از لفاظی‌هایی که از روسیه و همچنین در رسانه‌های اجتماعی می‌بینیم و می‌شنویم، نگرانی‌های واقعی داریم.»

آقای بلینکن افزود: «ما نمی‌دانیم قصد پوتین، رئیس جمهوری [روسیه]، چیست، اما می‌دانیم که در گذشته چه اتفاقی افتاده است. ما این روش بازی را می‌شناسیم که [بر اساس آن روسیه] تلاش می‌کند با اشاره به اقدامات تحریک‌آمیز غیرواقعی توسط اوکراین یا هر کشور دیگری از آن به عنوان بهانه‌ای برای انجام آن چه در تمام این مدت برنامه ریزی کرده است، استفاده کند.»

در همین حال رویترز گزارش داده است که برای تقویت نیروی دریایی اوکراین، یک کشتی باری حامل دو قایق گشتی سابق گارد ساحلی ایالات متحده روز شنبه از تنگه داردانل عبور کرد.

کی‌‌یف پیشتر اعلام کرده است بیم آن دارد که روسیه برای حمله به اوکراین آماده می‌شود.

به گزارش رویترز، کشتی حامل دو قایق گشتی کلاس جزیره در تاریخ ۸ نوامبر بندر بالتیمور در آمریکا را به مقصد بندر اودسا در اوکراین ترک کرد.

ملوانان اوکراینی قبلا در آمریکا آموزش‌های عمده‌‌ای را با این شناور‌ها گذرانده‌اند. اوکراین دو شناور مشابه را در سال ۲۰۱۹ دریافت کرد.

سفارت آمریکا در کی‌یف می‌گوید که این دو قایق بخشی از یک بسته امنیتی به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد دلار است که از سال ۲۰۱۴ به اوکراین داده می‌شود.

روسیه در آن سال شبه جزیره کریمه را ضمیمه خود کرد و جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه نیز بخش‌های وسیعی از شرق اوکراین را تصرف کردند. کشورهای غربی نقض تمامیت ارضی اوکراین را محکوم کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG