لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا کودتای ترکیه را محکوم کرد


دیدار ژنرال دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا (راست) با نخست وزیر ترکیه
دیدار ژنرال دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا (راست) با نخست وزیر ترکیه

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در دیدار با نخست وزیر ترکیه، کودتای این کشور را محکوم کرد.

بینالی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه در دیدار با ژنرال جوزف دانفورد از اینکه آمریکا به عنوان متحد ترکیه موضع محکمی علیه کودتا در این کشور گرفته است، ابراز خرسندی کرد.

پیش از سفر رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا به ترکیه، مقام‌های آنکارا به دلیل حضور فتح الله گولن روحانی ناراضی ترک در آمریکا، انتقادات تندی از واشنگتن کردند.

دولت ترکیه معتقد است که آقای گولن در کودتا نافرجام در این کشور دست داشته است و از دولت آمریکا خواسته است که او را تحویل دهد. برخی از رسانه های ترکیه نیز آمریکا را به دلیل تحویل ندادن فتح الله گولن، به همکاری با کودتاگران متهم کردند.

نخست وزیر ترکیه پیشتر در دیدار روز دوشنبه ۱۱ مرداد با رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا هر چند لحن نرم تری داشته اما بار دیگر خواستار تحویل دادن فتح الله گولن شده است.

ترکیه عضو ناتو و از متحدان نظامی آمریکا در منطقه است با این حال رسانه‌های ترکیه طی روزهای گذشته برخی از مقام‌های نظامی آمریکا را به دست داشتن در کودتا متهم کرده بودند.

روزنامه محافظه کار ینی شفق ترکیه با اشاره به منابعی که نام آنها ذکر نشده، جان کمپبل ژنرال سابق ارتش آمریکا را متهم به دست داشتن در کودتای ترکیه کرده بود. رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا اما پیش از سفر به ترکیه این اتهامات را پوچ و بی اساس خوانده بود.

XS
SM
MD
LG