لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۶

جان کری اتهام دخالت آمریکا در کودتای ترکیه را رد کرد


وزیر خارجه آمریکا این اتهام را که کشور او در کودتای نافرجام جمعه شب در ترکیه دست داشته است تقبیح و محکوم کرد.

جان کری در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا گفت: "این که اتهاماتی درباره دخالت آمریکا در وقایع ترکیه مطرح شود غیرمسئولانه است."

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، ضمن متهم کردن فتح الله گولن روحانی تبعیدی ترکیه ساکن آمریکا، به دخالت در تلاش برای کودتا پیوسته گفته است مغزهای متفکری وجود دارند که خواهان تجزیه ترکیه هستند.

به نظر میرسد این اشاره ای تلویحی به غرب، بویژه ایالات متحده باشد. سلیمان سویلو وزیر کار ترکیه، پیشتر آمریکا را متهم کرده بود که پشت صحنۀ تلاش برای کودتا قرار داشته است.
آقای کری در یک مکالمۀ تلفنی با وزیر خارجۀ ترکیه گفت هرگونه اشاره یا ادعا در مورد نقش آمریکا در کودتای نافرجام کاملاً اشتباه و برای روابط فیمابین زیانبار است.

‎فتح الله گولن، روحانی مسلمان ترکیه که در آمریکا در تبعید به سر می برد و ساکن ایالت پنسیلوانیا است - هر گونه دخالت در شورش منجر به کودتای نافرجام ترکیه را تکذیب کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، آقای گولن را متهم کرده که عامل اصلی تلاش برای کودتا بوده و از آمریکا درخواست کرده تا گولن را به ترکیه مسترد کند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید دولت ترکیه درخواستی رسمی برای استرداد این روحانی تبعیدی ارائه نکرده و از ترکیه خواستار تسلیم مدارک و شواهد حاکی از دخالت آقای گولن در تلاش برای سرنگونی حکومت آن کشور شده است.

XS
SM
MD
LG