لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

متن کامل گفتگوی اختصاصی صدای آمریکا با پرزیدنت ترامپ درباره بهبود تجارت و رابطه با چین و روسیه


رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه در مصاحبه اختصاصی با صدای آمریکا، از وجود نشانه‌های خوب در گفتگوها با چین خبر داد و گفت در مناسبات با دیگر کشورها از جمله چین اجازه نمی‌دهد که این کشورها «رویه سابق را تکرار کنند.»

متن کامل این گفتگو را در زیر بخوانید:

پرسش گرتا ون ساسترن: شما امروز یک توافق تجاری جدید را به جای نفتا امضا کردید. در ایالات متحده سناتور الیزابت وارن، که ممکن است در سال ۲۰۲۰ در انتخابات ریاست‌جمهوری علیه شما رقابت کند، گفته است که این کافی نیست. در این باره چه می‌گویید؟

پرزیدنت ترامپ: خوب، من فکر می‌کنم برای چنین فردی انتقاد کردن کار ساده‌ای باشد؛ چون او ممکن است در انتخابات به رقابت بپردازد و شاید هم این کار را نکند. من احتمال می‌دادم که صلاحیت او بعد از آن قضیه بومیان آمریکا رد شود. اما من هم می‌توانم همین کار را با هر توافقی انجام دهم. می‌توانم بگویم فلان توافق کافی نبوده است. اما [واقعیت این است که] این توافق [یو‌اس‌ام‌سی‌ای یا توافق تجاری ایالات‌متحده، مکزیک و کانادا] بسیار بهتر از نفتا است. این توافق بسیار خوبی برای ایالات متحده است و توافقی است که ما آن را بسیار دوست داریم و بازخوردهای بسیار خوبی در مورد آن دریافت کرده‌ایم. من تا حالا ندیده‌ام که حتى یک نفر آن را شنیده باشد، ولی نپسندیده باشد. البته ممکن است کشورهای دیگر کمی هم متضرر شده باشند، ولی فکر می‌کنم که آنها نیز در مجموع به توافق خوبی دست یافته‌اند. این برای هر سه کشور عالی است.

پرسش: یکی از بخش‌های این توافق به کارکنان صنعت خودروسازی و قطعات خودرو می‌پردازد. آیا این توافق به‌طور مشخص به مشکلی که ایالات‌متحده با بسته شدن کارخانه‌های جنرال موتورز و بیکار شدن چهارده هزار تن از کارگرانش دارد، رسیدگی خواهد کرد؟

پرزیدنت ترامپ: بله، ولی مسئله فقط این نیست. این [توافق] از خروج شرکت‌های خودروسازی جلوگیری خواهد کرد. کارخانه‌ها، شرکت‌های خودروسازی، و به طور کلی فرصت‌های شغلی از مهمترین خواسته‌های من هستند. منظور من شغل و کارخانه‌ها است. من نمی خواهم آنها از ایالات متحده خارج شوند. این برای من بسیار مهم بوده است. و حالا آنها از ایالات‌متحده خارج نخواهند شد. به نظر من یکی از مهمترین بخش‌های این توافق - منظورم یو‌اس‌ام‌سی‌ای [توافق تجاری ایالات‌متحده، مکزیک، و کانادا] است - این است که شما پس از امضای آن دیگر شاهد خروج شرکت‌ها از آمریکا نخواهید بود. البته ما باید آن را نخست به تایید کنگره برسانیم و اگر این اتفاق بیافتد، که من فکر می‌کنم خواهد افتاد، بسیار خوب خواهد بود. و اگر هم این اتفاق نیافتد، ما از شرایط کنونی هم بسیار راضی هستیم.

پرسش: موضوع کاری گروه۲۰ (جی-۲۰) اقتصاد جهانی است. به نظر شما چه چیزی در آینده نزدیک اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند؟

پرزیدنت ترامپ: ما با تهدیدهای بسیاری مواجه هستیم. کشورهای بسیار زیادی سر ایالات‌متحده کلاه می‌گذاشتند. بر کسی پوشیده نیست که چین طی سال‌های مدید، یعنی طی تقریبا ۲۵ سال، با ما چه کرده است.

گرتا ون ساسترن: و این چیزی است که شما سالیان سال - حتی قبل از این که رئیس‌جمهور شوید - گفته‌اید.

پرزیدنت ترامپ: بله. من مدت‌ها است که این حرف را زده‌ام. من از همان وقتی که یک توسعه‌دهنده جوان املاک بودم، همین را به شما و دیگران می‌گفتم. من زمانی این را در مورد ژاپن می‌گفتم. هر چند حالا نقش ژاپن کمرنگ‌تر شده، اما ژاپن هم بسیار فعال بوده است. تقریبا همه [کشورها] در این زمینه فعال بوده‌اند. انگار ما هیچ‌کس را نداشتیم که چیزی درباره مذاکرات بازرگانی و توافق‌های تجاری بداند. ما نزدیک به هشتصد میلیارد دلار کسری تراز بازرگانی داریم، و من دارم این [وضعیت] را تغییر می‌دهم. ما این کار را با یو‌اس‌ام‌سی‌ای -که جایگزین نفتا شده است - آغاز می‌کنیم. ما به تازگی با کره جنوبی نیز به توافق بسیار خوبی دست یافته‌ایم و من فکر می‌کنم که شما خیلی سریع تغییرات بسیار عمده‌ای را خواهید دید. ما در حال مذاکره با اتحادیه اروپا - که در قبال آمریکا بسیار بی‌رحم بوده است - هستیم. همانطور که می‌دانید ما با رئیس‌جمهوری شی از چین جلسه شام کاری خواهیم داشت و امکان دارد نتیجه خوبی هم به دست آید.

پرسش: همانطور که گفتید چین یکی از کشورهایی است که از ایالات‌متحده سوءاستفاده می‌کند. چین در حال گسترش دادن جای پای خود در جهان است. آنها در سراسر شمال آفریقا حضور دارند، در حال ساخت یک بندر بسیار بزرگ در پاکستان هستند، توافق‌های بسیار بزرگ سرمایه‌گذاری در پاناما و آمریکای لاتین دارند، و به این ترتیب، [چین] دارد از لحاظ جغرافیایی به آمریکا بسیار نزدیک می‌شود. آیا شما به اهداف راهبردی چین اعتماد دارید؟ آیا کمی نگران نیستید؟

پرزیدنت ترامپ: من فکر می‌کنم آنها نسبت به حالا پول کمتری خواهند داشت که دلیل آن توافق‌هایی است که دارم به آنها دست می‌یابم. ما هم‌اکنون ۲۵۰ میلیارد دلار با نرخ ۲۵ درصد داریم. این بدان معنا است که ما می‌توانیم میلیاردها میلیارد دلار به دست بیاوریم. افزون بر این، من می‌توانم این مبلغ را دو برابر کنم، و حاصل آن را نیز باز هم دو برابر کنم. آنها دیگر هرگز نمی‌توانند کاری که در گذشته با رؤسای‌جمهور دیگر کرده بودند را تکرار کنند. شما می‌بینید که در چین چه اتفاقی دارد می‌افتد. من نمی‌خواهم این کار را بکنم؛ اما وضع آنها در مقایسه با گذشته چندان تعریفی ندارد. باز هم تکرار می‌کنم که شرایط ما بسیار خوب است. از زمان انتخاب شدن من تا حالا ثروت ما[ایالات متحده] ۱۱.۷ تریلیون دلار افزایش یافته است. این در حالی است که چین ثروت بسیار زیادی را از دست داده است. اقتصاد ما هم‌اکنون بسیار بزرگتر و بسیار قوی‌تر از اقتصاد چین است و این چیزی است که بسیاری از مردم نمی‌دانند.

پرسش: اما از لحاظ امنیت ملی، مثلا سرمایه‌گذاری آنها در آمریکای لاتین و سراسر جهان، به نظر می‌رسد که آنها دارند برای خودشان جای پای بزرگتری پیدا می‌کنند.

پرزیدنت ترامپ: می دانم. اما آنها مشکل بدهی دارند و باید بدهی‌شان را بپردازند که مبلغ آن بسیار سنگین است. بله، شاید من چنين چیزی [گسترش جای پای چین در جهان] را نپسندم. اما این را هم می‌دانم که هزینه این کار برای آنها بسیار بالا است و بسیاری از این مکان‌ها برایشان سودی نخواهد داشت.

گرتا ون ساسترن: شما در نظر داشتید با پرزيدنت پوتین ملاقات کنید، ولی آن ملاقات را نپذیرفتید. اگر با او دیدار می‌کردید، چه مواردی در دستور کار شما قرار می‌داشت؟

پرزیدنت ترامپ: صریح بگویم، با توجه به اتفاقاتی که در اوکراین افتاد، منظورم کشتی‌ها و ملوانان است، این زمان مناسبی [برای آن دیدار] نبود. اما من [در آینده] با او ملاقات خواهم کرد. من فکر می‌کنم ما رابطه بسیار خوبی داریم. من فکر می‌کنم که ما به طور کلی رابطه خوبی با روسیه، چین، و همه [کشورهای] دیگر خواهیم داشت و به نظر من این بسیار مهم است. بنا بر این، من در زمان مناسب با او ملاقات خواهم کرد.

پرسش: به نظر شما او [پوتین] می‌خواهد با اوکراین چه كار كند؟

پرزیدنت ترامپ: نه من و نه هیچکس دیگر نمی‌توانیم فکر او را بخوانیم. فقط خود او می‌داند که می‌خواهد چه کار کند. اما ما نمی‌توانیم اجازه دهیم برخی چیزهای خاص اتفاق بیافتد. اما این اتفاق افتاد و من نمی‌توانم با آن همراه شوم.

پرسش: یکی از مسائل اقتصاد جهانی تغییرات اقلیمی است. این یکی از موضوعات مورد بحث در اینجا بوده است. موضع شما در قبال تغییرات اقلیمی و چگونگی تاثیر آن بر اقتصاد سراسر جهان چیست؟

پرزیدنت ترامپ: خیلی ساده است. من می‌خواهم که ما پاک‌ترین هوا و پاک‌ترین آب جهان – آبی بسیار زلال – را داشته باشیم، و این همان چیزی است که ما داریم. عملکرد ما در زمینه محیط‌ زیست بسیار خوب بوده است و این همان چیزی است که من می‌خواهم. اما من حاضر نیستم صرفا به خاطر این که بتوانیم استانداردهای خاصی را رعایت کنیم – استانداردهایی که شاید اصلا اهمیتی هم نداشته باشند - کشور را ورشکسته کنم. وقتی به وضعیت چین یا کشورهای دیگر توجه کنید، می‌بینید که آنها هوای خوبی ندارند و این آلودگی هوا به ایالات متحده نیز سرایت می‌کند. البته کسی نمی‌خواهد در این باره حرف بزند، اما آن هوای آلوده به اینجا هم می‌آید. در آن شرایط [هوای] ما پاک خواهد بود، اما [هوای] آنها چنین نخواهد بود و این هزینه بسیار زیادی دارد. حقیقت این است که [محیط زیست] ما کاملا پاک است؛ اما من حاضر نيستم هزاران میلیارد دلار هزینه کنیم و وضعیت را نه برای خودمان، بلکه فقط برای دیگران، خوب کنیم. من یک سیاست بسیار ساده‌ای دارم که عنوان آن «اول آمریکا» است. ما همسایه بسیار خوبی برای جهان خواهیم بود؛ اما باید در حق خودمان نیز منصفانه رفتار کنیم.

پرسش: آیا شما موضوع تغییرات اقلیمی را با رئیس‌جمهوری شی مطرح خواهید کرد؟

پرزیدنت ترامپ: ما درباره آن صحبت خواهیم کرد. ما درباره بسیاری از مسائل گفت‌و‌گو خواهیم کرد. مهمترین موضوعی که درباره آن صحبت می‌کنیم، مسئله تجارت است و این همان چیزی است که مردم می‌خواهند بشنوند. او باید فکری به حال وضعیت اقلیمی کشورش بکند؛ زیرا شرایط آنها نامناسب است، و البته او این کار را خواهد کرد. او یکی از دوستان من است و مرد خوبی است؛ اما ما با هم کمی اختلاف نظر داریم. سالیان سال از کشور ما سوءاستفاده شده است و دیگر این اتفاق نخواهد افتاد.

گرتا ون ساسترن: مجلس عوام بریتانیا در آستانه رای دادن درباره یک موضوع بسیار مهم است. خانم نخست‌وزیر ترزا می هم این‌جا [اجلاس گروه ۲۰] است. برگزیت [خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا] یک مسئله تجاری است. به نظر شما شیوه پرداختن او به این مسئله چگونه بوده است؟ و تاثیر برگزیت بر ایالات متحده چه خواهد بود؟

پرزیدنت ترامپ: این موضوع بسیار دشواری است. البته من به او گفته‌ام که اگر من جای او بودم، طور دیگری با این موضوع برخورد می‌کردم. من فکر می‌کنم که او زن خوبی است و سخت کار می‌کند. وضعیتی که او اکنون به آن دچار است، وضعیت بسیار دشواری است. البته من به طریق دیگری عمل می‌کردم. ای کاش او رفتار متفاوتی می‌داشت. من فکر می‌کنم مفهوم کاری که آنها انجام می‌دهند - یعنی جدا شدن - خوب است. آنها می‌خواهند هویت خودشان و قوانین مهاجرتی خودشان را داشته باشند. آنها نمی‌خواهند کسی به آنها بگوید که چه کسی را باید [در کشورشان] بپذیرند و چه کسی را نباید بپذیرند. اما این را هم باید بگویم که او [ترزا می] دارد سخت تلاش می‌کند.

پرسش: و درباره تاثیر آن بر ایالات متحده، آیا ایالات متحده به نوعی تماشاگر برگزیت است؟ یا این که تاثیر مستقیم خواهد داشت؟

پرزیدنت ترامپ: خوب، [در این موضوع] همه ما تا حدودی تماشاگر هستیم. این کشور آنها است و آنها باید هر کاری که لازم است را انجام دهند. ما باید ببینیم که آیا [این موضوع] می‌تواند در پارلمان به تصویب برسد یا نه. این بسیار جالب خواهد بود. اتحادیه اروپا گروه بسیار سرسختی است. وقتی پای بازرگانی با ما در میان باشد، آنها به اندازه چین سرسخت هستند. بعد از این نوبت آنها است [و باید در زمینه بازرگانی با آنها برخورد کنیم.] حقیقت این است که رفتار آنها با ما در عرصه بازرگانی بسیار بد بوده است. آنها موانع تجاری بسیار عظیمی دارند که شامل موانع غیرتعرفه‌ای و تعرفه‌ای است. ما طی چند سال گذشته در تجارت با آنها بیش از ۱۵۱ میلیارد دلار در سال زیان کرده‌ایم. شما وقتی درباره اتحادیه اروپا فکر می‌کنید، به نظر [جای] خیلی خوبی می‌آید. اما آنها در زمینه تجارت بسیار سرسخت بوده‌اند. بنا بر این، آنها نسبت به او [ترزا می] نیز بسیار سختگیر بوده‌اند، اما این را به شما می‌گویم که ما از حق خودمان پاسداری خواهیم کرد.

پرسش: حالا بیایید در مورد اقتصاد داخلی‌مان [صحبت کنیم.] هفته آینده احتمالا قرار است درباره تعطیلی دولت رای‌گیری شود. نخست این که آیا شما فکر می‌کنید اصلا تعطیلی (بسته شدن موقتى دولت) اتفاق خواهد افتاد؟ و آیا این به نوعی بر اقتصاد جهانی تاثیر خواهد داشت؟

پرزیدنت ترامپ: من نمی‌توانم به شما بگویم که آیا دولت تعطیل خواهد شد یا نه، چون هیچکس این را نمی‌داند. آن چه می‌توانم به شما بگویم این است که ما امنیت مرزی بسیار گسترده‌ای خواهیم داشت. شما دیدید که ما با همه این کاروان‌هایی که می‌آمدند، چه کردیم و حالا آنها در حال بازگشت هستند. ما امنیت خواهیم داشت و اجازه نخواهیم داد تا مردم به صورت غیرقانونی وارد کشورمان شوند؛ بلکه افراد بر اساس شایستگی‌هایشان وارد خواهند شد. ما [در کشورمان] به افراد بیشتری نیاز داریم. نرخ بیکاری ما در پایین‌ترین سطح خود طی پنجاه و یک سال گذشته است. در این کشور ما به افراد نیاز داریم. ما شرکت‌هایی را داریم که در آستانه ورود به [آمریکا] هستند. در واقع [شینزو] آبه، نخست‌وزیر ژاپن، به من گفته است که دو شرکت بزرگ خودروسازی در آستانه ورود به آمریکا و گشایش دو کارخانه بسیار بزرگ در کشور هستند. شما زیاد این خبرها را نمی‌شنوید، اما بسیاری از این موارد دارد اتفاق می‌افتد. شما خبر مربوط به جنرال موتورز را می‌شنوید. من نمی‌دانم چه اتفاقی برای جنرال موتورز افتاده است. اما روند معمول، دقیقا برعکس است. من این را به شما می‌گویم که وضعیت اقتصاد ما هیچگاه بهتر از حالا نبوده است. آمار و ارقام [اقتصادی] باورنکردنی هستند و اتفاقات بسیار خوبی دارد رقم می‌خورد.

گرتا ون ساسترن: شما برای ساخت دیوار پنج میلیارد دلار می‌خواهید. تا الان کنگره گفته است که این اتفاق نخواهد افتاد. حالا چه خواهد شد؟

پرزیدنت ترامپ: باید ببینیم که چه اتفاقی خواهد افتاد. من فقط این را می‌گویم که ما امنیت مرزی خواهیم داشت. و اگر امنیت مرزی نداشته باشیم، اتفاقات بسیار سختی روی خواهد داد. اما ما حتما امنیت مرزی خواهیم داشت. ما نمی‌توانیم همانند ده سال گذشته ناظر سرازیر شدن سیل‌آسای مردم به کشورمان باشیم. شما می‌بینید که وقتی دار و دسته‌های تبهکار مانند ام‌اس۱۳ و امثال آنها [در کشور] باشند، چه اتفاقی می‌افتد. وضعیت کاروان [مهاجران] آمریکای جنوبی را ببینید. اکنون بیش از ۶۵۰ تبهکار بی‌رحم در میان آنها هستند. من نمی‌خواهم آنها را در کشورمان ببینم و چنین چیزی را برنمی‌تابم. گرتا، اگر مرز نداشته باشید، کشور هم ندارید! و من این را برنمی‌تابم.

پرسش: بسیار خوب. پرسش آخر. من به شما این فرصت را می‌دهم که درباره رسانه‌های آمریکا حرف بزنید. وقتی شما مطالب مطرح شده در گزارش‌های ما [رسانه‌های ایالات متحده] را بررسی می‌کنید، به نظر شما مجموعه رسانه‌های ایالات متحده چه چیزی را درباره اقتصاد درک نمی‌کنند؟ نظر شما درباره گزارش‌های ما چیست؟

پرزیدنت ترامپ: نه، من فکر می‌کنم که آنها اقتصاد را درک می‌کنند. آنها می‌دانند که چه قدر وضعیت [اقتصادی] ما خوب است. فقط دوست ندارند به آن اذعان کنند؛ زیرا [اذعان به این موضوع] برای من خوب خواهد بود. ببینید، من آنها را «دروغ‌پراکنی» می‌نامم. من نمی‌گویم رسانه‌ها. من می‌گویم که شما (رسانه ها) گزارش‌های دروغین بسیار زیادی دارید. ما اقتصاد خارق‌‌العاده‌ای داریم. آنها این را می‌دانند. گروه‌های [اجتماعی] ما حالا بهترین نرخ‌های بیکاری را دارند. وقتی به نرخ بیکاری در میان آمریکاییان آفریقایی تبار، آمریکاییان آسیایی تبار، اسپانیایی تبارها، و به طور کلی همه نگاه کنید، می‌بینید که در واقع این‌ها بهترین و پایین ترین ارقام در طول تاریخ هستند. رسانه‌ها می‌دانند که وضعیت ما چه‌قدر خوب است، اما نمی‌خواهند درباره آن مطلب بنویسند.

پرسش: آیا شما دوست دارید درباره اقتصاد با رهبران جهان گفت‌وگو کنید؟

پرزیدنت ترامپ: بله. ما بهترین اقتصاد جهان را داریم. در واقع همه رهبران نزد من آمده‌اند و به خاطر این اقتصاد فوق‌العاده، به من شادباش گفته اند.

گرتا ون ساسترن: سپاسگزارم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG